Arto vil også fremover omgå censur og spærringer

En bagdør fra Arto.dk skal gøre det muligt for skoleelever at omgå skolernes blokering af det populære site. Direktør Morten Borg giver svar på tiltale.

Artikel top billede

Foto: Freeway.

Læs om skolernes kritik af Arto.dk: Skoler raser over Arto-bagdør til skole-netværk.

Skolerne raser over, at teenage-mødestedet Arto.dk har åbnet en bagdør, som gør det muligt at omgå skolernes blokering af Arto.dk.

Computerworld har forsøgt at få et interview i stand med Morten Borg, direktør i Arto.dk. Han ønsker imidlertid alene at svare skriftligt per e-mail på Computerworlds spørgsmål.

Morten Borg, direktør hos Arto.dk. I har lanceret en bagdør i form af ingencensur.dk, som gør det muligt for børn at omgå skolernes blokering af Arto.dk. Hvorfor har I valgt at gøre det?

"Den grundlæggende baggrund for spærringen er, at det er problematisk, at der rundt omkring findes mange spærringer, som går flere år tilbage, hvor der var et mere unuanceret syn på brug af netmedier rettet med børn og unge.

Nu, hvor de fleste voksne er ved at have tilegnet sig tilsvarende erfaringer med netmedier, mener vi, det er på tide at gøre op med den holdning, at den rigtige løsning på angst for nye ting er censur."

Hvad er formålet med at skabe debat om spærring af Arto.dk på skoler?

"Ønsket fra vores side er naturligvis at få åbnet op igen på flere skoler. Men også at man forsøger at se muligheder i de nye medier frem for kun at fokusere på potentielle problemer. Der er eksempelvis også mange, der mener, at de unge tilegner sig sociale og kommunikative færdigheder ved bruge af de nye medier."

Hvorfor har Arto lavet en bagdør som helt bevidst omgår skolernes blokering af sitet?

"Vi finder det meget problematisk, at mange skoler spærrer specifikt for Arto og ikke en række andre sites.

Vi mener, det er dybt problematisk, at man går ind og bortcensurerer enkelte sites, frem for at lave generelle regler for brugen af internettet, som indbefatter alle sites."

Hvad vil I sige, hvis skoler, som i forvejen har blokeret for Arto.dk, nu udvider blokeringen til også at omfatte jeres bagdør? Vil I så oprette en ny bagdør?

"Vi vil fremover aktivt forhindre, hvad vi anser som konkurrenceforvridende spærringer.

Det indbefatter at oprette alternative indgange, som vi finder det nødvendigt. Men som vi skriver på vores hjemmeside tilbyder vi lave en spærring i vores ende, såfremt en institution sagligt begrunder, hvorfor den ønsker Arto spærret.

Det kan eksempelvis være, hvis man kun har en ADSL-forbindelse, hvorved det giver problemer i forhold til belastning af internetforbindelsen. "

Nogle af de skoler, som har spærret adgangen til Arto.dk, har gjort det, fordi de efterlyser en etik på jeres brugerfora. Hvorfor bruger I ikke midler på at opfylde dette ønske fremfor på at oprette bagdøre, der kan omgå spærringen?

"Grunden til, at vi først vælger den pågældende løsning, er netop, at vi først har ville gøre det, vi mener, vi har et ansvar for at gøre. Det føler vi, at vi har gjort.

Vi har gennem de seneste år aktivt deltaget i debatten omkring børn og unges brug af netmedier. Blandt andet har vi vedtaget strammere retningslinjer, udvidet antallet af moderatorer, indført manuel kontrol af alle billeder, vi har ansat en pædagog og vi har deltaget aktivt i udarbejdelsen af FDIM's Chatmærke ordning. "

Man kan læse jeres debatoplæg som et mediestunt. Er der tale om det?

"Vi ønsker ikke at skabe medieomtale for medieomtalens skyld. Det har været en nøje overvejelse, da vi udmærket er klar over, at der vil være nogen, der er uenige i vores beslutning.

Det, vi ønsker, er, at der bliver taget stilling til, om censur er den rigtige måde af løse problemer på. I forvejen er det jo også noget, som mange er uenige om - eksempelvis har nogle kommuner beslutninger om, at Arto skal være lukket, mens andre har den stik modsatte holdning og mener, at det er forkert."

Arto.dk har været populært i en lang periode. Hvordan har Artos besøgstal og brugerral udviklet sig i de sidste fire år?

"Arto's udvikling har gennem de seneste år været stabil, det har stort set ikke rykket sig, hverken den ene eller anden vej."

Kan I mærke et pres fra annoncører over, at I mister brugere i skoletiden, når skolerne har blokeret Arto.dk ?

"Arto er primært finansieret gennem brugerbetaling, så der er intet pres fra annoncører.

Det, vi mener, kan blive problemet på sigt for Arto, er, at mange institutioner har spærret for Arto, men ikke har spærret for en lang række konkurrenter.

Og det er klart, at hvis de unge kan finde en anden side, som de både kan bruge i skolen og hjemme, så vil det på sigt blive et alvorligt problem for os."

I fortæller i jeres debatoplæg, at det er konkurrenceforvridende, når skoler blokerer Arto.dk, men samtidig tillader eleverne adgang til andre sites. Hvorfor finder I det urimeligt at skolerne selv vælger, hvilke sites de vil blokere?

"Problemet er, at spærringerne på mange skoler stammer fra en unuanceret debat, der går flere år tilbage. Derfor ligger der mange steder spærringer på Arto, men skolerne følger ikke længere aktivt op med spærringer af andre sites."

Læs om skolernes kritik af Arto.dk: Skoler raser over Arto-bagdør til skole-netværk.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S