Kriseramte Danionics tynget af elendigt salg

Den danske batteriproducent Danionics har stadig ikke fået gang i salget af batterier, viser virksomhedens regnskabsmeddelelse for tredje kvartal. Næste år venter virksomheden dog et nulresultat.

Artikel top billede

Endnu en skuffelse.

Sådan kan Danionics regnskabsmeddelelse for tredje kvartal bedst betegnes.

Selskabet skriver således i regnskabsmeddelelsen, at 'det mest skuffende i det forløbne kvartal var Joint-Venturets salg'.

Danionics og partneren GP Batteries ejer hver halvdelen af joint-venture-selskabet Danionics Asia, der producerer og sælger batterier.

"Vi har måttet konstatere, at det går lidt langsommere med salget, end vi havde håbet og troet på i virkeligheden.

Det skyldes blandt andet, at de virksomheder, vi samarbejder med, typisk er store virksomheder, hvor beslutningsprocessen ikke er lige så hurtig som i mindre og mellemstore virksomheder," forklarer administrerende direktør for Danionics Henning O. Jensen.

Fremgang i kundebasen

På trods af, at salget ikke er gået som forventet i årets tre første måneder, er det alligevel lykkedes at få tre nye kunder, så selskabet i dag er oppe på 11 kunder sammenlagt.

"De tre ordrer, vi har fået i løbet i løbet af året, er små kunder. Derfor har de ikke tilført væsentlig omsætning," siger Henning O. Jensen, der dog er fortrøstningsfuld med hensyn til fremtiden.

"Jeg kan ikke sige noget om, hvornår vi får et egentligt gennembrud på salgsfronten. Men vi forhandler i øjeblikket med en håndfuld af nogle af verdens største virksomheder, og de er meget omhyggelige i deres proces, så det tager tid," siger Henning O. Jensen.

Frygter ikke konkurs

I årets tre første kvartaler har Danionics haft et underskud på to millioner kroner.

For hele året forventer Danionics et underskud på to til tre millioner kroner før indregning af virksomhedens andel af årets resultat i Danionics Asia, der dog ikke forventes at bidrage positivt til det samlede resultat.

Egenkapitalen er på 56 millioner kroner mod tre millioner kroner i tredje kvartal sidste år. Den store stigning skyldes den aktieemission, som selskabet udførte i december 2006.


Danionics har ligeledes tilført joint venture-selskabet ekstra kapital i form af 2,7 millioner kroner i løbet af året. Et tilsvarende beløb vil blive tilført i starten 2008.

Derfor frygter Henning O. Jensen ikke, at virksomheden skal løbe tør for penge.

"De beløb, vi har tilført og planlægger at tilføre joint venture-selskabet, er jo ikke nogen voldsomme kapitalbehov. Vi har sikret, at virksomheden kører på et fornuftigt niveau med de ordrer, vi har. Samtidig kan vi dog lynhurtigt gearer op, når ordrerne begynder at komme, så med hensyn til kapital er vi fortrøstningsfulde," udtaler Henning O. Jensen.

Break even i 2008

"Vi når break even næste år, hvis de spændende projekter, vi har gang i, begynder at kaste ordrer af sig. Og i 2009 forventer vi at begynde at tjene penge," siger direktøren.

Det vil kræve et salg på mellem 400.000 og 500.000 batterier om måneden for, at virksomheden kan nå målet om ikke at tabe penge næste år.

Det mål er virksomheden dog endnu ikke i nærheden af, men Henning O. Jensen venter sig meget af virksomhedens kontakter til en håndfuld store, potentielle kunder, samt at virksomheden gennemsnitligt afgiver 20-30 tilbud og leverer 10-15 prøveserier om måneden til potentielle kunder.

Virksomheden har i øvrigt, ligesom stort set alle andre danske it-virksomheder, været berørt af den seneste tids uro på aktiemarkedet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job