Lader aviserne deres læsere i stikken?

ComputerViews: Nyhederne på nettet serveres som små blip, der drysser ned over læserne. Sammenhæng og analyse må de selv finde. Er det godt?

Artikel top billede

ComputerViews: Reuters går sammen med International Herald Tribune om at servere nyheder online.

Her hjemme har Morgenavisen Jyllands-Posten forlovet sig med Microsoft med et tilbud med en digital avis.

Og de er bestemt ikke alene. Alle de store mediehuse, herhjemme som udenfor, er på jagt efter læserne og abonnenterne, der i stadigt større tal holder op med at betale for aviserne for i stedet at hente nyheder gratis.

Eller måske nappe en gratis avis på gaden.

Alt sammen er det i hvert fald gratis for os almindelige dødelige, der ikke hedder Rupert Murdoch, Lisbeth Knudsen eller Tøger Seidenfaden til mellemnavn.

Men er det godt?

Realiteten er, at brugerne (tidligere kendt som "læserne") selv udvælger de nyheder, som fænger dem, tænder dem eller fanger dem.

Og ingen kan vel have noget i mod det frie valg?

De færreste vil argumentere for, at vi mangler "smagsdommere" til at udpege, hvad der er "godt" for os at læse.

Det kan skabe skel

Ikke desto mindre frygter forskere som professor Kirsten Drotner, at udviklingen skaber et skel blandt brugerne.

En kløft mellem de, der forstår at søge sammenhænge i form af analyser, blogs eller andre kilder, og de andre, der blot lader sig bombardere af fragmentariske nyheder om Jørgen Poulsens 750.000 kroner fra Røde Kors, Angelina Jolies nye bryster eller Socialdemokraternes nej til en folkeafstemning.

Lader man et bredt udsnit af læserne i stikken ved at lade dem selv vælge, hvad der er det vigtigste i den uendelige strøm af nyheder? Er det Jørgen Poulsen, Angelina Jolie eller Helle Thorning Schmidts nej til en folkeafstemning?

Jens Nicolaisen er direktør på Morgenavisen Jyllands-Posten og manden med ansvaret for avisens nye digitale avis, der er udviklet i samarbejde med Microsoft, så læserne kan få deres helt egen avis skræddersyet efter de mener er vigtigt at vide.

Jens Nicolaisen er ikke bekymret for, at læserne lades i stikken med det frie valg.

I samspil med læserne

Han tror stadig på, at journalisterne har en rolle at spille med at prioritere døgnets vigtigste historier.

Men nu i samspil med læserne.

Med den nye avis vælger den enkelte læser, hvilken type historier der skal i hans individuelle avis.

Samtidig med den store masse af brugere er med til at stemme om døgnets vigtigste historier målt på antallet af klik, hver artikel får.

Alt sammen giver læserne flere bud på, hvad der var de vigtigste begivenheder. Og journalisterne må oppe sig i konkurrencen med brugerne om at levere de rigtige (læs: mest efterspurgte) nyheder.

Og i et kapitalistisk samfund er konkurrence pr. definition en god ting.

Men umiddelbart hjælper det ikke brugerne til at finde sammenhængene i den mængde nyheder, der vælter ned over dem hvert minut.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job