Linux-Norge overhaler Danmark indenom

I Norge satser mere end 300 skoler på den åbne software Linux, hvilket udløser en pris til folkene bag det norske Skolelinux. Herhjemme er Skolelinux stort set ikke i brug.

Artikel top billede

Her fra overrækkelsen af The Scandinavian Free Software Award. Fra venstre er det Anders Kringstad, Knut Yrvin og det danske jurymedlem, Anne Østergaard.

I fredags modtog det norske projekt Skolelinux prisen The Scandinavian Free Software Award.

Prisen, der mest består af hæderen, er rettet mod nordiske indbyggere, projekter eller åbne standarder og filformater.

Prisen, der mest består af hæderen, er rettet mod nordiske indbyggere, projekter eller organisationer, der gør en ekstraordinær indsats for åben software. Organisationen bag uddelingen FSCONS (the Free Software Conference in Scandinavia) har som mål at prisen frem over bliver uddelt en gang om året.

"Herhjemme går det ikke så godt med den åbne software i skolerne. Der er vist kun én skole, der bruger Linux i Danmark," siger Anne Østergaard, som sad i den jury, der valgte modtageren af The Scandinavian Free Software Award.

Aktive børne-borgere

Anne Østergård beklager den ringe udbredelse, åben software har herhjemme.

Hun mener, at der er rigeligt med gode argumenter for at bruge masser af åben og fri software i skolerne.

"For eksempel lærer børnene at skrive god kildekode og være aktive i informationssamfundet i stedet for passivt at bruge et proprietært program," lyder det fra Anne Østergård.

Spanien langt fremme

I Sydeuropa er der ifølge Anne Østergaard en helt anderledes interesse for at bruge det åbne styresystem Linux i skolerne.

"I Sydspanien kender alle til Linux og både myndigheder og skoler er langt fremme med brugen af open source-software helt generelt," siger Anne Østergaard.

Hun arbejder med open source software som tidligere næstformand i SSLUG (Skåne Sjælland Linux User Group), som næstformand i The Gnome Foundation og med sit eget firma Easterbridge.

Norge er lige som Spanien langt fremme med brugen af åben software. Den norske stat har i år oprettet et Frit softewareprojekt (Nasjonalt kompetansesenter for fri programvare), der med en direktør i spidsen arbejder for at udbrede kendskabet til og brugen af open source software i den offentlige sektor i Norge.


De var nominerede
Herunder er listen med alle nominerede til den skandinaviske hæderspris The Scandinavian Free Software Award.

Danske nominerede var 1. Ole Tange og 17. Keld Simonsen, som begge er store tilhængere af open source.

Ole Tange arbejder i firmaet ANGE, og Keld Simonsen er næstformand i DKUUG.dk.

De var nominerede for deres langvarige arbejde mod indførelsen af softwarepatenter i Europa og for udbredelsen af frie og åbne standarder og filformater.

Desuden var It- Politisk forening nomineret ikke mindst for foreningens indsats for privatliv på internettet - Polippix projektet, der omtales således på Wikipedia.

1. Ole Tange
2. Henrik Nordström/Squid
3. Mats Östling
4. IT-Political Association
5. Cfengine
6. Lars Magne/GNUS
7. Skolelinux (DebianEdu)
8. Trolltech
9. eZ Publish
10. Stiftelsen Åpne kontorprogram på norsk
11. Øyvind Kolås/GEGL
12. Linpro
13. Bjørn Venn
14. Ake Hedman/ VSCP
15. Martin Andersson/ BLHTML
16. Erik Josefsson
17. Keld Simonsen
18. Simon Josefsson
19. Daniel Stenberg
20. Linuxportalen/ Jonas Björk

Medlemmerne af juryen

Juryen bag uddelingen af The Scandinavian Free Software Award består udelukkende af indbyggere i Norden. I år så juryen således ud:

Anne Østergaard (frivillig, Danmark)
Henrik Sandklef (FSFE, Sverige)
Jonas Öberg (FSFE, Sverige)
Marcus Rejås (FSFE, Sverige)
Mathias Klang (FSFE, Sverige)
Petter Reinholdtsen (frivillig, Norge)

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Everllence

    Senior Software Engineer - R&D

    Københavnsområdet

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Softværket

    Bliv AI Lead i Softværket

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics