Linux-Norge overhaler Danmark indenom

I Norge satser mere end 300 skoler på den åbne software Linux, hvilket udløser en pris til folkene bag det norske Skolelinux. Herhjemme er Skolelinux stort set ikke i brug.

Artikel top billede

Her fra overrækkelsen af The Scandinavian Free Software Award. Fra venstre er det Anders Kringstad, Knut Yrvin og det danske jurymedlem, Anne Østergaard.

I fredags modtog det norske projekt Skolelinux prisen The Scandinavian Free Software Award.

Prisen, der mest består af hæderen, er rettet mod nordiske indbyggere, projekter eller åbne standarder og filformater.

Prisen, der mest består af hæderen, er rettet mod nordiske indbyggere, projekter eller organisationer, der gør en ekstraordinær indsats for åben software. Organisationen bag uddelingen FSCONS (the Free Software Conference in Scandinavia) har som mål at prisen frem over bliver uddelt en gang om året.

"Herhjemme går det ikke så godt med den åbne software i skolerne. Der er vist kun én skole, der bruger Linux i Danmark," siger Anne Østergaard, som sad i den jury, der valgte modtageren af The Scandinavian Free Software Award.

Aktive børne-borgere

Anne Østergård beklager den ringe udbredelse, åben software har herhjemme.

Hun mener, at der er rigeligt med gode argumenter for at bruge masser af åben og fri software i skolerne.

"For eksempel lærer børnene at skrive god kildekode og være aktive i informationssamfundet i stedet for passivt at bruge et proprietært program," lyder det fra Anne Østergård.

Spanien langt fremme

I Sydeuropa er der ifølge Anne Østergaard en helt anderledes interesse for at bruge det åbne styresystem Linux i skolerne.

"I Sydspanien kender alle til Linux og både myndigheder og skoler er langt fremme med brugen af open source-software helt generelt," siger Anne Østergaard.

Hun arbejder med open source software som tidligere næstformand i SSLUG (Skåne Sjælland Linux User Group), som næstformand i The Gnome Foundation og med sit eget firma Easterbridge.

Norge er lige som Spanien langt fremme med brugen af åben software. Den norske stat har i år oprettet et Frit softewareprojekt (Nasjonalt kompetansesenter for fri programvare), der med en direktør i spidsen arbejder for at udbrede kendskabet til og brugen af open source software i den offentlige sektor i Norge.


De var nominerede
Herunder er listen med alle nominerede til den skandinaviske hæderspris The Scandinavian Free Software Award.

Danske nominerede var 1. Ole Tange og 17. Keld Simonsen, som begge er store tilhængere af open source.

Ole Tange arbejder i firmaet ANGE, og Keld Simonsen er næstformand i DKUUG.dk.

De var nominerede for deres langvarige arbejde mod indførelsen af softwarepatenter i Europa og for udbredelsen af frie og åbne standarder og filformater.

Desuden var It- Politisk forening nomineret ikke mindst for foreningens indsats for privatliv på internettet - Polippix projektet, der omtales således på Wikipedia.

1. Ole Tange
2. Henrik Nordström/Squid
3. Mats Östling
4. IT-Political Association
5. Cfengine
6. Lars Magne/GNUS
7. Skolelinux (DebianEdu)
8. Trolltech
9. eZ Publish
10. Stiftelsen Åpne kontorprogram på norsk
11. Øyvind Kolås/GEGL
12. Linpro
13. Bjørn Venn
14. Ake Hedman/ VSCP
15. Martin Andersson/ BLHTML
16. Erik Josefsson
17. Keld Simonsen
18. Simon Josefsson
19. Daniel Stenberg
20. Linuxportalen/ Jonas Björk

Medlemmerne af juryen

Juryen bag uddelingen af The Scandinavian Free Software Award består udelukkende af indbyggere i Norden. I år så juryen således ud:

Anne Østergaard (frivillig, Danmark)
Henrik Sandklef (FSFE, Sverige)
Jonas Öberg (FSFE, Sverige)
Marcus Rejås (FSFE, Sverige)
Mathias Klang (FSFE, Sverige)
Petter Reinholdtsen (frivillig, Norge)

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Private Cloud Engineers – din ekspertise styrker Danmarks sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect