QXL skal sælges for 10 milliarder kroner

Den største afrikanske mediegruppe, Naspers, vil købe det britiske baserede QXL, der er det største online-auktionssite i Danmark.

Artikel top billede

Første, anden, tredje.

Solgt til Naspers fra Sydafrika.

Sådan bør det i hvert fald gå, hvis det står til ledelsen i det britisk baserede online auktionsfirma QXL, der i dag også går under navnet Tradus.

Ledelsen i Tradus har netop anbefalet sine aktionærer at takke ja til et købstilbud fra Naspers, der lyder på 1.800 pence per aktie eller omregnet i alt knap 10 milliarder kroner (946 millioner pund) for hele aktiekapitalen.

høj pris

Naspers er den største mediegruppe i Afrika, og da nyheden kom frem, faldt selskabets aktier med 11 pence, mens Tradus egne aktier steg med 195 pence.

Årsagen til faldet i Naspers kurs var, at investorerne synes, at salgsprisen er høj, mens Tradus omvendt er steget på spekulationer i et muligt overbud fra kinesiske Alibaba eller den amerikanske auktionsgigant eBay.

”Min første reaktion er , at den pris, der er kommet på bordet, er meget høj. Faktisk er den flere gange højere end det, man giver for lignende opkøb i kinesiske selskaber,” lød vurderingen ifølge The Daily Telegraph fra analytiker Yasmine Ganief fra det Cape Town-baserede finanshus, Old Mutual Investment.

Hvad det konkret kommer til at betyde for ansatte og kunder i den danske afdeling af QXL, der er den største af sin slags i landet, har administrerende direktør Jacob Masters ikke noget bud på endnu.

Han henviser til den udsendte pressemeddelelse fra Tradus.

Tradus er med QXL er det største auktionssted på nettet i Danmark og i andre europæiske lande, blandt andet i flere østeuropæiske lande. I alt driver Tradus 14 forskellige sites i 11 lande.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse