6. DRM-fri underholdning – film og musik på flere platforme

Tilbage til artiklen: De 10 vigtigste it-begivenheder i 2007

Apple-direktør Steve Jobs tog mange overskrifter i 2007, men måske den mest banebrydende omtale i årets løb var beslutningen om at fjerne DRM (Digital Management Rights) på en del af den musik, som blev solgt via Apple-biksen iTunes.

Beslutningen blev en opfordring til den samlede pladeindustri om at droppe kopibeskyttelsen. Og minsandten om der ikke er begyndt at ske noget på musik-området, hvor DRM snart kan være et fy-ord.

Flere store pladeselskaber som Universal og EMI har nemlig indgået strategiske samarbejder med selskaber som netop Apple og Nokia, hvorimod film-industrien først tøvende er begyndt at bevæge sig ind på DRM-frit territorium. Fjernelsen af DRM betyder samtidigt, at underholdningsindustrien er tvunget til at tænke i nye forretningsbaner, og det begynder Hollywood at spekulere på med reklamefinansierede film. Afprøvning af alternativerne til DRM vil utvivlsomt fortsætte i 2008.

Tilbage til artiklen: De 10 vigtigste it-begivenheder i 2007

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice