4. Dansk dokument-kamp endte uafgjort

Tilbage til artiklen: De 10 vigtigste it-begivenheder i 2007

Det har været spændende og til tider ganske underholdende at følge kampen mellem støtter af to konkurrerende dataformatstandarder, der i 2007 forsøgte at indynde sig hos det offentlige Danmark. Kampen stod mellem Microsofts Open XML og det konkurrerende ODF fra en alliance af open source-leverandører.

Kampen endte uafgjort, da begge formater blev standarder. Det kan ses som en triumf for Microsoft i kampen, der reelt handlede om at styre markedet for offentlig software. Det kan også ses som et nederlag for det offentlige it-Danmark, der fremover må leve med to inkompatible åbne formater.

De aktuelle åbne standarder er i høj grad et resultat af en markedskrig, som har bølget i årevis mellem dominerende Microsoft og konkurrenter som IBM, Sun Microsystems, Novell og andre open source-funderede firmaer.

Tilbage til artiklen: De 10 vigtigste it-begivenheder i 2007

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S