CES-trommerne buldrer før kickoff - få overblik her

Las Vegas danner i næste uge rammen om det årlige Consumer Electronics Show (CES). Allerede nu vælter det ind med produktlanceringer. Computerworld giver dig overblikket.

Artikel top billede

LG.Philips LCD lancerer på CES et e-papir, der er på størrelse med et A4-ark, har en opløsning på 1280 pixels/800 pixels og kan vise 16,7 millioner farver.

I næste uge stimler omkring 150.000 mennesker sammen i syndens by, Las Vegas, til CES 2008.

Consumer Electronics Show er traditionelt stedet, hvor de store produktlanceringer finder sted, og der endnu er flere dage til kickoff, er CES-trommerne allerede begyndt at buldre.

Sidste år forsvandt en del af fokus dog fra CES, fordi Apples Steve Jobs på konferencen Macworld valgte at lancere iPhone.

Det ændrer dog ikke på, at CES er stedet, hvor man får det bedste overblik over it-tendenderse anno 2008.

Det digitale papir

South Koreanske LG.Philips LCD tager hul på fremtiden med sit bud på et digitalt papir.

E-papiret, der er på størrelse med et A4-ark, har en opløsning på 1.280 pixels/800 pixels og kan vise 16,7 millioner farver.

I modsætning til de almindelige LCD-skærme, der er lavet af glas, er idéen med et e-papir, at det skal kunne bøjes.

Indtil videre er det dog ikke lykkedes nogen producenter at skabe et e-papir, der har de samme fysiske egenskaber som et traditionelt stykke papir.

Det nye product fra LG.Philips LCD skulle efter sigende være blot 300 micrometer tykt, hvilket er få gange tykkere end et almindeligt stykke papir.

Bærbare med mere plads

Allerede nu tegner der sig et interessant billede af, at de bærbare computere for alvor er ved at få ben at gå på, når det handler om harddiske.

ASUS vil lancere et laptop med plads til en 1 terabyte data (1000 GB). Den bærbare computer, som får navnet M70S, indeholder to harddiske fra Hitachi på hver 500GB. Det betyder, at man kan opbevare 1000 timers video på computeren.

En anden interessant lancering kommer fra kinesiske Lenovo, der på CES vil præsentere en laptop, der er rettet mod forbruger-markedet.

Produktserien, som får navnet IdeaPad, vil bestå af 15 tommer og 17 tommer computere, og senere på året vil en lille 11 tommer bærbar også blive lanceret. Ikke overraskende lægger Lenovo med forbruger-computerne stor vægt på, at de skal kunne bruges til spil og underholdning.

Lidt for enhver smag

CES byder traditionen tro på lidt for enhver smag, og med det væld af teknologiske dingenoter, der præger det moderne menneskes dagligdag, er det ikke så lidt.

Japanske Sony vil på CES blandt andet lancere Skype til det håndholdte spilkonsol PSP, og Casio vil løfte sløret for et digitalt kamera, der kan skyde op til 60 full-resolution billeder på blot ét sekund.

Som Computerworld har beskrevet, er der også store forventninger til Bill Gates’ keynote på CES, fordi hans opgave bliver at fjerne fokus fra Macworld, som finder sted senere på måneden i San Francisco.

CES løber af stablen i næste uge, og Computerworld dækker naturligvis slagets gang, så du kan få et indblik i de teknologiske tendenser, der vil præge 2008.

Følg dækningen på www.cw.dk/tag/ces_2008

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job