Har Microsoft købt en Adwords-killer?

Microsoft betaler ikke kun seks milliarder for norsk søgeteknologi, men måske også for at få fat i en reklameplatform, der kan konkurrere med Google Adwords.

Artikel top billede

I går offentliggjorde Microsoft, at de ønsker at købe den norske søgemaskinevirksomhed Fast for seks milliarder kroner.

Pressen i både Danmark og udlandet har indtil nu fokuseret på Fasts søgeteknologi, som kan forbedre Office Sharepoint, så virksomheder får bedre interne søgemuligheder.

Men måske handler opkøbet lige så meget om reklameindtægter.

"Jeg er slet ikke i tvivl om, at det her kan blive en konkurrent til Google Adwords," siger Klaus Petersen, partner i Alpha Solutions, der har leveret Fast-løsninger til blandt andre Novozymes, Eniro og Schultz Information.

Google skovler nemlig penge ind på reklameplatformen Adwords. Reklamer fra Adwords kommer blandt andet frem ved søgninger på Google, men også på en lang række andre sider, der har valgt at modtage reklamer fra Adwords.

Derimod har Microsoft ikke en sådan tjeneste. Virksomheden viderebringer i stedet reklamer fra Yahoo.

Fast har reklameplatformen

Fast står bag AdMomentum, der er et produkt, der minder om Google Adwords. Softwaren indeholder en backend, hvor annoncørerne indsætter reklamerne. Søgemotoren sørger derefter for, at reklamerne bliver vist de relevante steder, og den styrer betalingen for hvert klik.

Forskellen er, at AdMomentum i den nuværende udformning skal implementeres af hver enkelt virksomhed, og annoncørerne altså skal tilmelde sig på virksomhedens eget site. Til gengæld beholder den enkelte virksomhed pengene selv i modsætning til løsningerne fra Google og Yahoo.

"Men se på, hvordan de beskriver produktet. Det er Google Adwords! Det handler bare om, man implementerer det i et netværk eller på et enkelt site," siger Klaus Petersen.

Microsoft har den kritiske masse

Hvis Microsoft bruger Fast AdMomentum på sin egen søgeside, vil det betyde, at Microsoft beholder reklamepengene selv i stedet for at sende nogle af dem videre til Yahoo. Desuden kan Microsoft bruge platformen til at sende reklamer til andre Microsoft-tjenester som spillemaskinen Xbox og chatklienten Live Messenger.

"Fast har ikke et site, hvor mange øjne kigger med. Microsoft har kritisk masse fra start," siger Klaus Petersen.

Den kritiske masse gør det muligt at opbygge en central reklametjeneste ligesom Google og Yahoo, hvor Microsoft og kunderne deles om indtægterne. Reklameplatformen er allerede i brug, derefter handler det kun om at få andre med.

Fast-kunder kan blive samarbejdspartnere

Greg Sterling, analytiker i Sterling Market Intelligence, vurderer over for Clikz.com, at her har Fast's store kundenetværk også en stor betydning.

"Microsoft vil helt sikkert bygge sit eget reklamenetværk. Det er en af de sekundære fordele ved pakken. Fast-kunderne kan være en indgang for Microsoft til at bringe dem i folden som reklamenetværkspartnere," siger han.

Klaus Petersen kender ikke til nogle danske kunder af AdMomentum, men han fortæller, at en række medievirksomheder har overvejet at slå sig sammen og bruge platformen i stedet for at bruge Google Adwords.

Yahoos reklameplatform hed i øvrigt Overture, inden det blev opkøbt i 2003. Inden da havde virksomheden uden held forsøgt at købe Fast.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S