Fredagens aviser om it

Kunøe sælger it-virksomhed for 100 millioner kroner. Systematic klar med aggressiv USA-satsning

Kunøe sælger it-virksomhed for 100 millioner kroner

Nordens mest aktive private it-investor, milliardæren Ib Kunøe, har solgt it-virksomheden Ferroperm til den internationale forsvarsvirksomhed Meggitt for10 millioner pund svarende til omkring 100 millioner kroner. Den børsnoterede forsvarsvirksomhed betaler 20 gange driftsindtjeningen i forhold til det seneste offentliggjorte årsregnskab for den nordsjællandske virksomhed, som Ib Kunøes personlige investeringsselskab, Consolidated Holding, ejer halvdelen af.
(Børsen)

Systematic klar med aggressiv USA-satsning

Det danske firma Systematic satser nu aggressivt på at udvide det amerikanske marked og vil blandt andet nu prøve at sikre sig ordrer, der ligger udenfor forsvarsindustrien, hvor man i forvejen er en stor leverandør af avanceret software.
(Børsen)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere