Nedbrudsramt receptserver får kunstigt åndedræt

En ny serie nedbrud på den i forvejen kronisk ustabile receptserver får nu brugerne til at give serveren kunstigt åndedræt, mens en mere permanent løsning undersøges.

Artikel top billede

Der er atter en gang stor utilfredshed med landets receptserver, der har været ramt af nedbrud og forsinkelser adskillige gange siden det gamle system til receptoverførsel blev udskiftet for godt et år siden.

I dagene efter nytår var der nemlig atter en gang problemer med receptserveren, hvilket betød lange ventetider før patienterne kunne få deres medicin.

8. januar mødtes Ministeriet for Sundhed og Forebyggelse, Danmarks Apotekerforening og Lægemiddelstyrelsen for at diskutere driftssituationen for receptserveren.

"På mødet blev det aftalt at iværksætte en såkaldt parallel receptfremførsel. Det betyder, at de to leverandører, Progrator og KMD, som transporterer elektroniske recepter fra lægerne via lægesystemerne, fremover fungerer helt uafhængigt af hinanden. Nedbrud hos den ene leverandør vil derfor ikke længere påvirke forsendelsen af recepter fra de læger, der bruger den anden leverandør," oplyser Lægemiddelstyrelsen på sin hjemmeside.

Undersøgelse skal finde løsning

Hidtil har de enkelte læger været opkoblet til enten Progrator eller KMD på den måde, at KMD har sendt recepter videre til Progrator, der har været forbundet med receptserveren.

Det bliver nu lavet om, således at både KMD og Progrator kan kommunikere direkte med receptserveren. Et nedbrud hos Progrator vil således ikke lægge hele afbryde hele forbindelsen til recpeptserveren.

Lægemiddelstyrelsen forventer det nye system er oppe at køre inden for to uger.

Den parallelle receptfremførsel skal dog ikke ses som den endegyldige løsning på receptserverens problemer.

På mødet blev det nemlig besluttet, at en ekstern konsulentundersøgelse skal gennemgå it-systemerne, og på den baggrund komme med sin anbefaling for hvad, der skal til, for at sikre højere oppetid for receptserveren.

Den undersøgelse skal være gennemført senest midt i marts.

Nedbrud skyld i nye problemer

Nedetid for receptserveren har været et tilbagevendende problem siden indførslen i begyndelsen af 2007.

Et alvorligt hardwarenedbrud hos leverendøren Progrator i dagene efter nytår, betød igen at landets apoteker oplevede forsinkelser på at modtage elektroniske recepter.

Det skabte kødannelse 3. januar, hvilket betød yderligere forsinkelser.

Når receptserveren er nede, kan apotekerne kun tilbyde kunderne en kop kaffe og forsøge at indgyde dem tålmodighed. Medicinen kan kunderne ikke få.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS