Lønkrav fra it-studerende: 450.000 kroner per år

Høj løn og kort arbejdstid. Det drømmer danske studerende på IT-Universitetet om, viser en ny undersøgelse. Delvis realistisk drøm, mener ekspert og direktør.

Artikel top billede

Læs også: Det forventer it-studerende i løn.

Læs også: Så meget vil it-studerende arbejde om ugen.

15 procent af de studerende på IT-Universitetet i Danmark forventer en årsløn på mellem 412.00 og 450.000 kroner, viser en ny undersøgelse blandt 96 studerende fra institutionen.

Det er væsentlig mere end andre studerende forventer, viser samme rapport, der ligeledes har spurgt 6.726 studerende i Danmark om deres lønkrav.

Kun ni procent af dem forventer en årsløn på op imod 412.000 kroner, viser rapporten fra UNIVERSUM, der arbejder med virksomheders brand og måler de studerendes forventninger, holdning og ønsker.

Guld i sigte

Direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri kalder forventningen lige i overkanten.

"Som startløn er det måske lidt i overkanten - men hvis man giver den en skalle, er vores branche også sådan, at man belønner den gode indsats. I det hele taget har vi nok en større lønspredning end andre sektorer," siger han.

"Så budskabet er, at hvis du er til noget, får du det også betalt - kald det betinget guld for enden af uddannelsen," siger han.

Realistiske drømme

Studiechef Jakob Lange fra Københavns Universitet mener ikke, at lønkravene er urealistiske.

"Den, der kan levere varen og for eksempel inden for kort tid blive projektleder, vil det være yderst realistisk for," siger han.

Til gengæld tvivler han på, at lønnen vil fortsætte med at stige gennem de it-studerendes arbejdsliv.

"Det gælder for denne type specialister, at hvis de ikke løbende opdaterer deres viden, så falder lønnen hurtigt ud med årene," siger han.

Han forklarer, at specialister hurtigt kan opnå god løn, men modsat andre erhverv flader den ud med tiden.

Kort arbejdstid

I kombination med de høje lønkrav forventer de it-studerende samtidig en kort arbejdsuge.

35 procent af dem forventer at arbejde 35-39 timer, mens det tilsvarende tal for andre studerende er 29 procent.

I alt seks procent af de andre studerende forventer at arbejde mere end 55 timer om ugen – det forventer kun to procent af de it-studerende.

Her hopper kæden af for de it-studerende, mener studiechef Jakob Lange fra Københavns Universitet.

"Det er meget tvivlsomt, om dette ønske kan indfries samtidig med ønsket om høj løn," siger han.

Det er direktør Tom Togsverd helt på linje med.

"Med hensyn til arbejdstid har vi alle et fokus på at undgå rovdrift på medarbejdere - men i perioder skal man nok være indstillet på at arbejde mere end de normale 37 timer," siger han.

Læs også: Det forventer it-studerende i løn.

Læs også: Så meget vil it-studerende arbejde om ugen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune