Danmarks it-førerposition er truet

Danmarks førerposition på it-området er truet. Eksperter advarer om, at lande, der især har fokus på digitale kompetencer og nye internet services, haler ind på os med meget stor fart.

Artikel top billede

Se listen over verdens mest netværksparate lande.

Se listen over de lande, der truer den nordiske førerposition.

Sidste år overhalede Danmark USA og indtog førstepladsen på Networked Readiness Index.

Men en ny analyse af de nordiske landes placering i indekset gennem seks år viser, at Danmark og resten af de nordiske lande står overfor ny store udfordringer, hvis placeringerne skal holdes og omsættes i it-baseret udvikling, der fortsat kan styrke konkurrenceevnen og gøre Danmark til et digitalt samfund.

Det er professor Soumitra Dutta og hans kollega Bruno Lanvin fra eliteforretningsskolen Insead, der har udarbejdet analysen ”E-readiness in Nordic Countries – How long will the starts keep shining?” på et sponsorat fra Cisco.

De to eksperter fra Insead peger på, at lande som Singapore, Schweiz og Storbritannien haler ind på Danmark som følge af deres fokuserede arbejde med digitale kompetencer og internet services.

”Det er vigtigt at være opmærksom på, at en nedrangering på listen sjældent skyldes, at et land er blevet dårligere på et af de 67 parametre i undersøgelsen. Tværtimod skyldes det, at andre lande er blevet bedre,” forklarer Bruno Lanvin.

”Singapore har en kæmpe fordel i skat. Det er et parameter, som de færreste lande kan efterligne. Singapore har også meget store e-færdigheder i befolkningen. Det er et parameter, der kan efterlignes af andre,” forklarer Bruno Lanvin.

Rollemodellen Singapore

Han mener, at Singapore er en rollemodel, som de nordiske lande bør interessere sig for.

Landets arbejde med programmer på forskellige område kan indeholde ideer til efterfølgelse.

Men udover, at Danmark og de øvrige nordiske lande skal sørge for konstant at forbedre sig på de parametre, som vi kan blive udkonkurreret på, så mener Bruno Lanvin, at der er et par interessante parametre, som mange andre lande ikke kan efterligne.

”Et stabilt demokrati med relativ tryghed på gaderne har stor betydning. Og den parameter vil få stadig større betydning for en global veluddannet og vellønnet arbejdskraft, der kan placere sig, der hvor det er bedst for dem og deres familie,” siger Bruno Lanvin.

”Det samme gælder hele den grønne udvikling i verdensøkonomien. De nordiske lande har nogle rigtig gode muligheder at arbejde med her, siger Bruno Lanvin.

Den nordiske klynge

”Der er ingen lande, som er i toppen af de samme årsager. Men Norden er en klynge af lande, hvor miljø-betingelserne – det vil sige markedet, politik, lovgivning samt infrastruktur - i stor udstrækning er ens. Derfor giver sammenligningen mening,” siger Bruno Lanvin.

Det er da netop også i kategori for rammebetingelser, at de nordiske lande har den største styrke.

It-infrastukturen, demokrati, stabil lovgivning har gennem seks år været kernen i det globale nordiske it-lederskab.

Alligevel er reaktionen fra Ciscos nordiske chef Niels C. Furu en advarsel om ikke at falde i en Tornerosesøvn. Han hæfter sig især ved fraværet af mere visionære teknologi- og innovations dagsordner i Danmark.

”Det her burde være en a-politisk indsats, hvor alle gode kræfter gjorde en indsats,” siger Niels C. Furu.

Politisk udvikling

Da Anders Fogh Rasmussen (V) blev statsminister i 2002, brugte han et helt kapitel i regeringsgrundlaget på at beskrive, hvordan Danmark skal være en af verdens førende it-nationer.

I 2007 hvor visionen altså blev til virkelighed ifølge Networked Readiness Index var it i regeringsgrundlaget blevet til konkrete arbejdspunkter under de forskellige ministerier og uden en samlet indsats eller program for at holde føringen.

I den Cisco-sponsorerede undersøgelse af den nordiske it-styrkeposition de sidste seks år peger Bruno Lanvin og Soumitra Dutta specifikt på den handlingsplan for danskernes digitale kompetencer, som videnskabsminister Helge Sander (V) lige nåede at præsentere inden jul.

Handlingsplanen har fået kritiske ord med på vejen fra især Dansk ITs formand, direktør Lars Mathiesen fra Nykredit og LOs topledelse.

Se listen over verdens mest netværksparate lande.

Se listen over de lande, der truer den nordiske førerposition.

Læs mere i fredagens trykte udgave af Computerworld

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S