Service pack til Vista kan være klar om få uger

Kilder tæt på Microsoft forventer, at softwaregiganten har den første store opdatering, Service Pack 1, til Vista klar inden for kort tid. 15. februar nævnes som mulig lanceringsdag.

Artikel top billede

Microsoft er ved at lægge sidste hånd til den første service pack til styresystemet Windows Vista, skriver InfoWorld.

Den store opdatering kan være klar allerede om få uger, siger flere kilder til det amerikanske magasin.

Det stemmer overens med en historie fra et taiwanesisk nyhedsmagasin, der onsdag udpegede 15. februar som lanceringsdatoen.

Stabil release candidate

Microsoft har igennem sit pr-bureau afvist af kommentere på rygtet.

I stedet gentager softwaregiganten de tidligere udmeledinger, der nævner årets første kvartal som lanceringstidspunkt for Vista SP1.

Men testere af den nuværende release candidate af SP1 fremhæver stabiliteten ved softwaren, som en grund til, at Vista-brugere måske ser en service pack inden længe.

Erhvervskunderne har ventet med Vista

Vista SP1 ventes af mange at blive startskuddet til at endnu en bølge af Windowsbrugere, der skifter til Vista.

Især erhvervskunderne har ventet med at opgradere, indtil Microsoft har sendt de første fejlrettelser og opdateringer på dagen.

I modsætning til de opgraderingspakker, som Windows XP-brugere har vænnet sig til, kommer Vista SP1 ikke til at indeholde en lang række nye funktioner.

Microsoft fokuserer derimod på at forbedre og optimere styresystemet samt øge kompatibiliteten med 3. parts software- og hardware producenter.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job