Nokia sælger 1.000 mobiltelefoner i minuttet

Der står Nokia på fire ud af 10 solgte mobiltelefoner i verden. Med et samlet salgpå 1,4 millioner telefoner om dagen, ser det finske selskab lyst på fremtiden.

Artikel top billede

Aeon er Nokias bud på fremtidens med blandt andet touchscreen. Konceptet er dog ikke nået længere end til tegnebrættet.

Finske Nokia cementerer sin position som verdens største producent af mobiltelefoner.

For første gang nogensinde har Nokia nemlig haft en periode, hvor selskabets markedsandel af solgte telefoner har rundet 40 procent, hvilket vil sige, at der har stået Nokia på fire ud af 10 solgte mobiltelefoner.

Det er langt over samtlige andre konkurrenter, hvoraf de tre største – Motorola, Samsung og Sony Ericsson – tilsammen sidder på 35,6 procent af markedet.

Samlet fik Nokia solgt 133,5 millioner mobiltelefoner i løbet af sit fjerde regnskabskvartal. Det svarer til godt 1,4 millioner solgte telefoner hver eneste dag, hvilket er en stigning i salget på 27 procent i forhold til samme kvartal i fjor.

Det svarer til, at der døgnet rundt bliver solgt godt 1.000 Nokia-telefoner hvert eneste minut.

Den markante markedsandel ligger ikke mindst til grund for Nokias regnskab for fjerde kvartal 2007, der netop er blevet offentliggjort.

Steget med 46 procent

Her fremgår det, at selskabets driftsindtjening er steget med 46 procent til 59,9 milliarder kroner for hele året.

For selskabets fjerde kvartal landede nettoindtjeningen på 13,7 milliarder kroner, mens omsætningen steg med 34 procent til 119 milliarder kroner.

Det har været noget, der har givet julelys i øjnene på aktiemarkedet, der har ladet Nokias aktiekurs stige med 14,6 procent i kølvandet på regnskabet.

Det understreger, at aktiemarkedet har tiltro til, at Nokia kan smyge sig uden om de hårde konsekvenser af den afmatning, der ellers tegner sig i den globale økonomi.

Væksten skyldes ikke mindst en meget kraftig fremgang i salget af Nokia-telefoner på de spirende vækstmarkeder som Indien og Kina.

10 pricent større marked

Ganske vist sælges telefonerne her med langt mindre fortjeneste end mange andre steder, men det opvejes af et meget stort volumen.

Det understreges af, at det ellers teknologi- og købeglade amerikanske marked kun står for fem procent af Nokias samlede salg.

I modsætning hertil står amerikanske Motorola, der har mistet sin position som verdens næststørste mobil-producent til Samsung. Motorolas indtjening er samtidig faldet med 84 procent ligesom selskabet har udskiftet topchef Ed Zanders i håbet om at få sat gang i væksten igen.

Nokia forventer at øge sin markedsandel yderligere i den kommende tid. Samtidig forventer selskabet, at det globale mobilmarked vil vokse med omkring 10 procent i 2008.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos