IBM-penge til danske firmaer kan blive win-win

Der kan være meget stort udbytte at hente i, at IBM vil investere friske venture-penge i danske teknologi-selskaber, mener Ulrik Spork fra sammenslutningen af venturekapitaliser.

Artikel top billede

En win-win situation, mener Ulrik Spork, firmand for de danske venturekapitalister. Foto: Torben Klint. (Foto: Torben Klint)

Læs også: IBM klar med venture-kroner til danske firmaer.

Formand for den danske sammenslutning af venturekapitalister, DVCA, Ulrik Spork, mener klart, at det er en win win- situation for danske it-virksomheder, at IBM står klar med en stor pose penge.

”Alle danskbaserede ventureselskaber og deres investorer kan have stor glæde af at få internationale og indsigtsfulde investorer som IBM med,” siger han til Computerworld.

Under forudsætning af, at IBM håndterer det på den rigtige og professionelle måde, kan virksomhederne opnå stort udbytte.

”Den rigtige og professionelle måde vil ofte være, at en strategisk investor som IBM er med uden at have for stor indflydelse”, understreger han.

Struktur altafgørende

Heri er strukturen afgørende for succesen.

”Hvis investeringen bliver organiseret på den rigtige måde, kan selskabet tilføje nogle vigtige kompetencer og et godt netværk, som kan være supplement til dem, som dets investorer har i forvejen,” fortæller formanden.

Det afgørende er at strukturere det, så det ikke risikerer at sætte begrænsninger for udviklingen af selskabets strategi.

Ifølge Ulrik Spork har venture-udviklingen de sidste to tre år været positiv på biotek og it.

"Når og hvis danske it-virksomheder får checken fra IBM, vil den positive effekt ved at have IBM med plus at man får mere kapital, et supplerende netværk, indsigt til udviklingen, for selskaber som IBM har erfaring fra industrien og implementering af ny teknologi," siger han.

Han mener samtidig, at det kan blive meget nyttigt i form af såkaldt ’endorsement value’ som det giver at have tiltrukket en signifikant investor med et godt navn.

"Det vil være godt for selskaberne," siger Ulrik Spork.

Læs også: IBM klar med venture-kroner til danske firmaer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S