Rygte: Yahoo forhandler igen med Murdoch

En femtedel af Yahoo for hele MySpace. Sådan lyder grundlaget for de forhandlinger, som Yahoo ifølge amerikansk avis har genoptaget med medie-zaren Rupert Murdoch.

Artikel top billede

20 procent af aktierne i Yahoo i bytte for MySpace og lidt andet online forretning.

Det er dagsordenen i forhandlingerne mellem Yahoo og medieimperiet News Corp, skriver online udgaven af den ansete amerikanske erhvervsavis The Wall Street Journal.

Med en sådan alliance i baglommen vil Yahoo forsøge at forhindre Microsoft at gennemføre sit fjendtlige overtagelsesforsøg.

I de sidste dage er kampen spidset til, og alle midler er taget i brug i dramaet om magten over et af internettets ældste varemærker med millioner af brugere.

Tvivl

Mange stiller dog spørgsmål, om strategien vil lykkes for Yahoo.

"Alle andre muligheder end Microsoft ... er behæftet med alvorlige problemstillinger," siger analytikeren Jeffery Lindsay fra konsulentfirmaet Sanford C. Bernstein til nyhedsbureauet Reuters.

Hans pointe er, at Yahoo har tøvet for længe med at finde et egentligt og reelt alternativ til Microsofts bud på 224 milliarder kroner.

Det er et købstilbud, der i dag har fået positive reaktioner fra i hvert fald en af Yahoos største aktionærer - altså forudsat at den mulige køber lægger lidt ekstra sødt og godt oven i det fremlagte bud.

Ikke til fordel for aktionærerne

Analytikere fremhæver, at selv om en sådan alliance vil sikre Yahoo og ikke mindst være til almindeligt gavn for Yahoos strategiske position på markedet, så vil det ikke give aktionærerne nogle ekstra penge.

Inden Microsofts bud på Yahoo var sidstnævntes aktier faldet støt mod bunden, fordi Yahoo blandt andet har haft voldsomt svært ved at hævde sig i konkurrencen mod blandt andet Google.

Efter buddet fra Microsoft er aktiekursen imidlertid skudt i vejret.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S