EA vil købe Grand Theft Auto-producent

Spilkæmpen EA vil have fingre i producentn af spillet Grand Theft Auto, der siger nej tak. EA forsøger bare at på at tjene penge på vores kommende udgivelse, mener selskabet.

Artikel top billede

Spilgiganten Electronic Arts (EA) har lagt billet ind på at købe Take-Two, der er kendt for spillet Grand Theft Auto. Udspillet fra EA lyder på to milliarder dollar, svarende til 10 milliarder danske kroner.

I første omgang har Take-Two dog valgt at sige nej tak til pengene.

Begrundelsen lyder på, at det er en massiv undervurdering af, hvad firmaet er værd.

Nej tak, nej tak og nej tak

I denne måned har Take-Two allerede afslået to andre bud fra EA.

For at presse Take-Two har EA derfor offentliggjort selskabet nyeste udspil således, at milliardbeløbet kommer alle Take-Two-aktionærer for øre.

Ifølge Electronic Arts er selskabet bud nemlig mere end 60 procent højere end firmaets aktieværdi i den seneste måned.

Tilsammen har EA og Take-Two haft en omsætning på 21 milliarder kroner i finansåret 2007.

En sammenlægning af de to virksomheder vil således bringe EA op over niveau med den forventede sammenlægning af to konkurrenter.

Activision og Vivendis spildivisioner annoncerede nemlig i december, at de ville slå pjalterne sammen. Deres samlede omsætning i 2007 lød på 19 milliarder kroner.

Fantastisk tilbud

I et brev stilet til Take-Twos ledelse skriver EA-chefen, John Riccitiello, at selskabet er klart til en hurtig overtagelse, så firmaets stærke udgiver- og distributionsnetværk kan booste salget af det kommende Grand Theft Auto IV-spil, der efter planen kommer på gaden den 29. april.

"Vores tilbud er en fantastisk mulighed for Take-Two's aktionærer for at få maksimalt ud af deres investering," skriver John Riccitiello, ifølge avisen Financial Times.

Han lægger desuden pres på Take-Two-ledelsen med en kommentar om, at hverken EA eller andre firmaer vil komme med et tilsvarende godt tilbud i fremtiden.

Take-Twos kommentar til forslaget har foreløbig været kølige.

"Vi mener, at EA’s tilbud er et forsøg på at drage fordel af vores kommende udgivelse af Grand Theft Auto IV, der er et af spilbranchens mest profitable spil," siger bestyrelsesformanden for Take-Two, Strauss Zelnick.

Han siger samtidig, at Take-Two er villig til at genoptage forhandlingerne med EA 30. april – dagen efter Grand Theft Auto IV er kommet på gaden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job