Hvor vigtig er OOXML-debatten, Morten Kjærsgaard?

Formanden for Open Source Leverandørforeningen Morten Kjærsgaard giver fem skarpe svar på fem skarpe spørgsmål om, hvorfor han blandt andet ikke debatterer mere i online-diskussioner.

Artikel top billede

Tilbage til hovedartikel

Formand for Open Source Leverandørforeningen Morten Kjærsgaard, du har ikke været synderlig aktiv på blogs og i online-debatter. Er debatten ikke vigtig for open source leverandørerne?

"Det er en ekstrem vigtig debat. Og jeg har i de forgangne år talt en del med journalister og følger debatten tæt. Men det er ekstremt tidskrævende at mandsopdække debatten 100 procent, og derfor vælger jeg at prioritere min tid anderledes.

Jeg ønsker dog at være mere aktiv på blogs og i online-debatter meget snart og ikke kun svare, hvor det er allermest nødvendigt."

Hvor meget tid bruger du på at debattere og udtale dig om OOXML?

"Jeg bruger omkring halvdelen af min arbejdstid på Open Source Leverandørforeningen og halvdelen af den tid på diskussionerne om dokument-formaterne. Så jeg bruger nok omkring 10 timer ugentligt på blandt andet OOXML-debatten."

Du er kommet til orde igennem interviews som formand for Open Source Leverandørforeningen. Hvad er din mission i debatten?

"Min eneste mission er at sørge for en lige konkurrence på dokument-området. Indtil videre har vi ikke haft en bane, hvor alle leverandører kan spille med. Derimod har Microsoft domineret meget kraftigt, og jeg er i den henseende glad for, at Konkurrencestyrelsen har meldt sig aktivt i monitoreringen af dokumentformater til næste år.

Microsoft har 95 procent af dokument-markedet, og det betyder jo, at selskabet har et monopol. Derfor skal vi have flere spillere og produkter ind på markedet for at sikre konkurrencen. For et monopol betyder jo kun, at priserne vil stige for kunderne."

Hvordan oplever du Microsofts argumentation omkring udbredelsen af selskabets OOXML-format?

"Jeg kunne godt ønske mig lidt mere ydmyghed. Indtil videre har selskabet kørt ret bastant frem, selvom der er blevet påpeget en masse fejl og problemstillinger med formatet i forhold til at være åbent. Jeg tror dog ikke Microsoft-medarbejderne ligger søvnløse om natten på grund af det.

Selskabet burde også være mere lydhøre over for behovet for interoperabilitet mellem forskellige dokument-formater. Og det oplever jeg ikke i dag."

Hvorfor er det lige, at du tror open source miljøet har en chance for at bremse Microsofts åbne dokument-format?

"Jeg vil overhovedet ikke bremse Microsofts åbne dokument-format. Derimod vil jeg arbejde for igennem sagsbehandling at finde ud af, om dokumentformatet reelt er åbent.

Indtil videre har vi ISO-organisationens ord for, at det ikke er åbent, så på nuværende har vi kun ét åbent dokument-format – og det er ODF. Om OOXML bliver ISO-godkendt vil tiden vise."

Tilbage til hovedartikel

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S