Webportal nedbryder grænser mellem it-chefer

It-chefer bruger ny portal til samarbejde og videnudveksling. Mange holder sig tilbage af frygt for sikkerhedsbrud eller konkurrenceforhold - eller på grund af konservative holdninger.

Artikel top billede

CIO'er og andre chefer samarbejder og diskuterer teknologiske nøglesager af betydning for næsten enhver it-afdeling.

Computerworld News Service: At få CIO'er til at samarbejde med hinanden er ikke let, selv ikke hvis de er personligt motiverede til at gøre det.

Bekymringer om juridiske forhold, konkurrencefordele og en erhvervskultur, der generelt har sat hemmeligholdelse over gennemsigtighed, har ofte stået i vejen. Men Michael Grove, veteran inden for erhvervssamarbejde, tror, at han har svaret: Web 2.0 eller noget, der minder om det.

Grove er administrerende direktør (CEO) for CollabWorks (tidligere: Open IT Works), som har skabt en portal for CIO'er og andre chefer til at samarbejde og diskutere teknologiske nøglesager af betydning for næsten enhver it-afdeling, heriblandt emner som sikkerhed, compliance og ledelse.

"Portalen giver dette organiske miljø. CIO'er er ikke altid lige indstillet på samarbejde, så der er brug for en teknologi, der hjælper dem til det," siger Michael Grove.

Giv og tag

Portalen, som er bygget af Central Desktop, inkluderer diskussionsfora, dokumentdeling og workspaces (hvis opsætning ikke kræver nogen erfaring med webudvikling). Den lader også brugere uploade og dele præsentationer, siger Grove.

Sitet har 30 medlemmer, som er it-chefer, inklusiv Max Reiner, CIO for TravelZoo, et rejse-site for prisnedsatte flyrejser, krydstogter og hoteller.

Reiner har brugt portalen til at dele råd om 'best practice' med andre CIO'er i sager som sikkerhed og compliance.

"Det har fungeret i begge ender. Jeg har bidraget, og jeg har også modtaget information og råd," siger Max Reiner.

Som et eksempel fortæller Reiner, at han og hans it-gruppe har været særligt gode til at indføre sikre trådløse netværk. Han delte denne information med en interesseret gruppe på portalen. Han sluttede sig også til en gruppe, der fokusserede på Sarbanes-Oxley (SOX) for at få yderligere råd om administration af compliance.

På trods af sine gode oplevelser med portalen, mener Max Reiner, at mange deltagere vil have brug for mere tid, før de er komfortable med at interagere gennem dette medie, særligt hvis de til at starte med ikke er indstillet på at dele.

"Nogle af mine mere konservative kolleger lever hver dag i frygt. Men at gå ud fra, at noget er sikret, fordi man ikke har fortalt nogen om det, er barnligt og simpelthen ikke funderet i fakta," siger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S