TDC anker afgørelse i omstridt sag om samlerabat

TDC er ikke enig i IT- og Telesstyrelsens afgørelse om, at selskabet handler ulovligt. Defor anker TDC afgørelse i sag om samlerabat.

Artikel top billede

Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC . (Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

TDC vil fortsætte med at bruge ulovligt udvekslede oplysninger.

Derfor har selskabet besluttet at anke IT- og Telestyrelsens afgørelse fra 20. februar i sagen om TDC's samlerabat.

Her pålagde styrelsen TDC at stoppe med at bruge kundeoplysninger, som selskabet tidligere har udvekslet ulovligt.

Afgørelsen betyder, at TDC ikke kan opretholde rabatten over for 65.000 kunder, som har bredbånd hos andre teleudbydere.

Samtidig har Fogedretten forhindret TDC i at opsige rabatten for de 65.000 kunder – en sag, som TDC også har anket til landsretten.

Urimeligt

"Det er helt urimeligt, at vores kunder skal leve med den usikkerhed, som der efterhånden er opstået om samlerabatten”, udtaler koncerndirektør Carsten Dilling ifølge en pressemeddelelse.

”Vi har peget på en anden løsning, der gør det muligt for os stadigt at udbetale rabatten til disse kunder, men det har statslige norske teleselskab Telenor forhindret os i ved at bringe sagen i fogedretten,” beklager koncerndirektøren.

I efteråret 2006 indførte TDC den særlige samlerabat.

Herefter kom der et påbud fra Teleklagenævnet 9. oktober om, at selskabet ikke måtte udnytte fortrolige oplysninger, som det har udvekslet i strid med Telelovens § 64.

Men TDC modererede modellen og fortsatte med at bruge de oplysninger, som det tidligere har udvekslet ulovligt ved at give rabatten til de kunder, som var omfattet af modellen før 9. oktober.

Desuden ændrede TDC først reglerne for, hvordan kunder med fastnettelefon og ADSL-bredbånd på samme telefonlinie kan opnå samlerabat, seks uger efter, at Teleklagenævnet kendte TDC's informationsoverførsel af samlerabatordningen ulovlig.

Barok situation

"Resultatet er, at TDC i øjeblikket befinder sig i en temmelig barok situation. På den ene side bliver TDC mødt med pålæg fra myndighederne om at stoppe med at udbetale rabat til de 65.000 kunder, på den anden side har fogedretten forbudt os at sende et brev til de samme 65.000 kunder, hvor vi fortæller dem, at vi stopper rabatten. Uanset hvad vi vælger at gøre, risikerer vi at gøre os skyldig i en lovovertrædelse,” forklarer Carsten Dilling.

"Vi har besluttet at anke afgørelsen både fordi vi er uenige i den, og fordi vi ikke er i stand til at efterleve den uden at overtræde fogedrettens afgørelse,” siger han ifølge presemeddelelsen.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen