Her har du dansk social innovation når det er bedst

Computerworld mener: Vinderen af IT-Prisen 2008 repræsenterer innovation, når det er smukkest. Empati, købmandskab og kreativitet i skøn forening. Lad os få mere af det.

Artikel top billede

Computerworld mener: Thorkil Sonne modtager IT-Prisen 2008 for sin virksomhed Specialisterne.

Prisen bliver uddelt til en person, som har gjort noget ekstraordinært.

Og det kan man roligt sige, at Thorkil Sonne har.

Specialisterne er et kommercielt testfirma, der ansætter autister til at kvalitetssikre it-software.

Autister mangler sociale kompetencer, men har ofte overnormale kompetencer på andre områder, som tal, struktur og mønstre.

Thorkil Sonne har en søn, der er autist. Han skabte Specialisterne for at give sin søn en chance på arbejdsmarkedet.

Unik forretningsmodel

Specialisterne er dermed en unik forretningsmodel, der formår at aktivere en normalt marginaliseret samfundsgruppe og forvandle den til produktiv arbejdskraft, og samtidig give den enkelte autist et værdigt og rigt liv.

Det er dansk innovation, når det er smukkest – en kombination af købmandskab, empatisk menneskesyn og masser af kreativitet.

Helt naturligt har Specialisterne tiltrukket sig masser af interesse i de seneste par år.

Tv-kanaler og førende dagblade verden over har portrætteret det danske fænomen.

I Danmark har Berlingske, Jyllands-Posten og Børsen – ud over Computerworld – bragt store artikler om Specialisterne, hvis kunder tæller virksomheder som KMD, Microsoft, Grundfos, SDC og mange andre.

Og perspektivet i Specialisterne er da også hæsblæsende.

Løvetand

Hvis Specialisternes forretningsmodel og helt særlige omsorgsfunderede ”løvetands-ledelsesmodel” kan bruges på autister verden over – og overføres på andre marginaliserede samfundsgrupper – så står vi ikke alene over for en succesrig virksomhed, men et...fortsættes

...vigtigt bidrag til at mobilisere en overset arbejdskraft og en ny, markedsbaseret løsning på sociale problemer og menneskelige tragedier. En opgave, mange offentlige satsninger ikke har magtet at løfte.

Det er derfor ikke overraskende, at EU’s beskæftigelseskommissær Vladimír Špidla har bedt om audiens hos Specialisterne 3. april.

Det er derimod overraskende, at de danske politikere er fuldstændigt uinteresserede i den sociale innovation, Specialisterne repræsenterer.

EU’s beskæftigelseskommissær vil besøge den danske borgerlige beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen efter sit besøg hos Specialisterne.

Claus Hjort Frederiksen selv har derimod ikke besøgt virksomheden eller vist interesse for ledelsesmodellen, der mobiliserer udsatte vælgergrupper til velbetalte, markedsbaserede job.

Så det tegner til at Claus Hjort Frederiksen vil blive belært af en udenlandsk kollega om fortræffelighederne ved en beskæftigelsesmæssigt innovativ virksomhed i ministerens egen baggård.

Claus Hjort Frederiksen står ikke alene.

Hvor blev de danske politikere af?

Da Specialisterne inviterede til åbningsreception i sine nye lokaler i januar indfandt sig mange topchefer fra erhvervslivet, blandt andre Mads Øvlisen, samt udenlandske forskere fra blandt andet Harvard University – men ikke en eneste dansk politiker.

Tilsyneladende trives Janteloven i allerbedste velgående i regeringen – og på Christiansborg.

Hvad der er opfundet i udlandet kan vi lide at tale om som nyt og spændende, og tilmed besøge, som når statsminister Anders Fogh Ramussen aflægger besøg hos Microsoft, men hvad der er opfundet i Danmark – ja, det kan næppe være genialt. Vel?

Det er trist. Og snæversynet.

Lad os håbe, at IT-prisen kan være med til at få endnu flere i resten af verden til at se Specialisterne – til glæde for it-branchen og andre, der har brug for dygtige testere, til glæde for mange i dag marginaliserede borgere og til glæde for samfundsøkonomien, der bliver aflastet for sociale omkostninger og vinder aktiv arbejdskraft.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos