Her er landets mest it-ineffektive ministerium

Flere af landets mest effektive it-driftsafdelinger i ministerierne skal nedlægges, mens mere ineffektive tager over som led i centralisering. "Ren røgslør" fra Finansministeriets side, vurderer ledelsesekspert

Artikel top billede

Læs: Listen over de mest it-effektive ministerier.

For nylig kunne Computerworld løfte sløret for den store it-revolution i Staten, hvor der bliver oprettet én it-driftsafdeling, som skatteminister Kristian Jensen (V) skal stå i spidsen for.

Det fremgik af en rapport fra Finansministeriet, som Computerworld kom i besiddelse af.

Nu kan Computerworld afsløre, hvilke ministerier, der, målt per antal it-ansat i forhold til antal administrative medarbejdere, er mest ineffektive.

Det mest effektive ministerium er - i følge opgørelsen fra Finansministeriet - Justitsministeriet, mens det mest ineffektive er Kirkeministeriet.

Der er stor forskel på, hvor mange administrative ansatte, der 'går på en it-medarbejder'. I det mest effektive ministerium er det hele 116 adminsitrative medarbejdere, mens det i det mest ineffektive 7,3.

Røgslør

På trods af, at Skatteministeriet ikke ligger i den absolutte top som det mest effektive ministerium, og Finansministeriet i sin rapport fremhæver de store rationaliseringsgevinster ved statens store it-omlægning, skal skatteminister Kristian Jensen altså alligevel stå for driften.

Det undrer ledelsesekspert Anders Drejer fra Handelshøjskolen i Århus.

"Man må vist konkludere, at Finansministeriet følger en politisk og magtmæssig logik, snarere end en analytisk faktabaseret logik," siger han.

Han forklarer, at det kan diskuteres, om det er god ledelse i forhold til de it-chefer i de mere effektive ministerier, der nu skal se deres afdelings it-administrative del forsvinde.

"Om det er god ledelse eller ej, kan man jo diskutere. Men i det mindste skylder man at redegøre for, hvilken logik man bruger og ikke indblande facts i den slags magtmæssigt politiske beslutninger. Det er jo rent røgslør," siger han.

FORTSÆTTES

Chef: Skat er mest egnet

Kontorchef for Den Digitale Taskforce under Finansministeriet, Lars Frelle-Petersen, forklarer, at beregningerne af effektivitet kun har været én faktor.

En anden faktor har været de opgaver, ministeriet løser i forvejen, det skal passe sammen.

"Så her har det også spillet ind, at Skatteministeriet har en del erfaring i fusionsprocesser, og dermed også har visse forudsætninger for at gennemføre det her," siger han.

Han forklarer, at SKAT derudover i forvejen arbejder intensivt med it, og at det er en del af SKATS kerneforretning.

"Også derfor var det en naturlig udvidelse af den opgaveportefølje, der ligger i Skatteministeriet i dag," siger han.

Men det pimære har altså ikke været, hvem der er mest effektiv, slår han fast.

Men mange vil vel også sige, at vores it-minister i Videnskabsministeriet har it som kerneforretning?

"Man kan sige, at videnskabsministeren har beskæftiget sig med brede dele af it-området, naturligt nok. Men ikke nødvendigvis med drift. Der er en forskel på at arbejde med politik og have driftsopgaver," siger Lars Frelle-Petersen.

Han forklarer, at det aldrig har været et større spørgsmål, om it-centeret skulle ligge under Helge Sander.

Til gengæld har et omdrejningspunkt været, at desto større enheder, desto mere it-effektivitet.

"Ikke fordi de små enheder ikke gør det godt, for det gør de, Men tallene viser den tendens," siger Lars Frelle-Petersen.

Finansministeriet oplyser i øvrigt, at hvem der skal fyres i forbindelse med den store it-centralisering i staten, ingen sammenhæng har med, hvor effektive de enkelte ministerier er.

Læs: Listen over de mest it-effektive ministerier.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S