Microsoft siger nej til Blu-ray

Der er ingen umiddelbar udsigt til, at Microsoft kommer til at tilbyde konkurrenten Sony’s Blu-ray-afspiller til softwaregigantens spillekonsol, Xbox 360.

Artikel top billede

Microsoft er ikke i forhandlinger med Sony om at kunne tilbyde dets high definition DVD-teknologi, Blu-ray, til softwaregigantens spillekonsol, Xbox 360.

Det rapporterer Reuters.

Ifølge nyhedstjenesten sagde Microsofts group product manager for Xbox 360, Alan Greenberg, i i et interview med Reuters i onsdags, at "Xbox er ikke for nuværende i forhandlinger med Sony eller Blu-ray Association for at integrere Blu-ray i Xbox".

Dermed hælder Microsoft-chefen koldt vand over de spekulationer, der har været om, at Microsoft ville skifte det nyligt afdøde HD-DVD ud med Blu-ray.

Film online

Microsoft fortsætter derimod med at investere i selskabets online-tjenester, hvor brugerne allerede kan leje hundredevis af film, også enkelte i high definition.

Selskabet ligger dermed på linje med flere eksperter, som forudser, at Blu-ray snart vil dø.

"Vi er den eneste konsol, der tilbyder digital distribution af underholdning," siger Alan Greenberg til Reuters.

Samtidig mener Microsoft, at grunden til, at Sony's PlayStation 3 solgte bedre end Xbox 360 i februar for anden måned i træk, skyldes problemer med leveringen.

Til april regner softwareselskabet således med at være tilbage på toppen igen, lige tids nok til at være klar til udgivelsen af Grand Theft Auto 4, der udgives af Take-Two, som spilkæmpen EA forsøger at overtage.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job