Intel på vej med bærbar tyveribeskyttelse

Intel planlægger at udgive en tyveribeskyttende teknologi til bærbare i løbet af fjerde kvartal i år, men virksomheden frigiver indtil videre kun få detaljer.

Artikel top billede

(Foto: Koben_top)

Computerworld News Service: Under navnet Anti-Theft Technology vil Intel tilføje ny teknologi til Active Management Technology, som er del af Centrino vPro, og som giver it-administratorer mulighed for at konfigurere systemer gennem fjernadgang.

I tilfælde af tyveri vil teknologien "grundlæggende låse systemet, låse harddisken, så folk ikke uautoriseret kan bruge og have adgang til dataene," udtaler Dadi Perlmutter, administrerende vicedirektør for Intels Mobility Group ifølge en transskription af hans præsentation ved Intel Developer Forum (IDF) i Shanghai.

Teknologien, som tilsyneladende gør både processoren og lageret utilgængeligt, sigter ifølge Perlmutter efter at lette bekymringerne over om værdifulde virksomheds- eller personlige data skulle falde i de forkerte hænder, når bærbare mistes eller stjæles.

Over 100 millioner ofre

Problemet med tabt data på stjålne eller mistede bærbare er en gammel men stigende bekymring, især i forhold til påvirkning af persondata.

I december 2006 rapporterede Boeing om tyveriet af en bærbar, der indeholdte Social Security-numre, navne og hjemmeadresser til 382.000 daværende og tidligere ansatte. Den bærbare blev ifølge virksomheden stjålet fra en ansats bil.

Hændelsen var især bemærkelsesværdig, fordi den sparkede antallet af amerikanske ofre for brud på datasikkerhed op over de 100 millioner – næsten en tredjedel af befolkningen på det tidspunkt.

Siden da har der været mange andre tilfælde af stjålne bærbare, der har indeholdt følsomme oplysninger, såsom tyveriet i december 2007 af en bærbar, der indeholdte personfølsomme oplysninger på 268.000 bloddonorer fra Minnesota.

Den tyveribeskyttende teknologi, som Intel udvikler, vil antageligvis give it-chefer en måde at beskytte data på, også efter en computer er blevet væk.

Udover Intel arbejder adskillige andre også på tyveribeskyttende teknologier, heriblandt Lenova Group, McAfee, Fujitsu Siemens Computers og Phoenix Technologies.

Flere detaljer vil blive gjort tilgængelige, når vi nærmer os udgivelsesdatoen, udtaler Intel.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S