EU på vej med grønt lys til mobilsnak i fly

Nu skal det være tilladt at tale i mobiltelefon i flyet. EU-Kommissionen vil derfor tillade brug af mobiltelefonen i fly over 3.000 meters højde i hele EU.

Artikel top billede

EU-Kommissionen vil indføre nye regler, der tillader flyselskaber at tilbyde kunderne mobilopkald i fly, der befinder sig i luftrummet over samtlige EU's medlemsstater.

"Fælleseuropæisk telekommunikation såsom mobiltelefoni om bord på fly har behov for en "one stop shop"-regulering, så den kan fungere overalt i Europa, og det er begrundelsen for Kommissionens initiativ i dag. Én beslutning med regler for hele det europæiske luftrum er en forudsætning for, at denne nye tjeneste kan blive en realitet", siger Viviane Reding, EU's kommissær for telekommunikation, i en pressemeddelelse.

Det nye regelsæt, som Kommissionen har offentliggjort i dag, vil få flyselskaberne til at gå på vingerne i en fart for at tilbyde kunderne mobilsnak i flyet, skriver International Herald Tribune.

Flere selskaber er også i gang med forsøg med mobilsnak, herunder både Air France, Ryanair og BMI, ligesom SAS også har kørt forsøg.

Teknologien

Det er GSM1800-frekvensbåndet som med EU-Kommissionens tilladelse skal kunne anvendes i fly, der befinder sig minimum 3.000 meter over EU's medlemsstater.

I Danmark har IT- og Telestyrelsen allerede sidste år tilladt mobilsnak i fly på samme frekvensbånd, som EU nu vil tillade i hele EU.

Teknologien, som Kommissionen vil tillade, kobler passagerernes mobiltelefoner sammen med mobilnetværk ombord, der så igen er forbundet til jorden via satellitter, og samtidig sikre, at udgående og indkommende opkald er lave nok til ikke at bryde ind i flyets kommunikationsudstyr.

EU-Kommissionens forslag sikrer samtidig, at en licens til at tilbyde mobiltelefoni i flyet i ét land, giver adgang til at tilbyde det i hele EU.

Prisen?

EU-Kommissionen indførte sidste år regler, der kræver nedsættelse af prisen på telefoni fra et land til et andet inden for EU.

Men disse regler vil ikke umiddelbart gælde for opkald over 3.000 meter.

Kommissionen lover dog, at den vil følge prisudviklingen på mobilopkald i luften tæt.

"Nu forventer vi, at operatørerne kommer med gennemskuelige og innovative pristilbud. Mobiltelefoni om bord på fly kan være en meget attraktiv ny service, især for dem, der på forretningsrejse har et kommunikationsbehov, uanset hvor de er, og hvor de er på vej hen.

Men hvis forbrugerne får skyhøje telefonregninger, kommer denne nye service slet ikke fra start. Jeg appellerer også til luftfartsselskaberne og operatørerne om at sørge for, at der om bord på flyene bliver mulighed for at undgå, at dem, der ønsker at benytte kommunikationstjenester under flyvningen, generer de andre passagerer," siger telekommissær Viviane Reding.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job