France Telecom overvejer at købe Telia

Det tidligere franske statsmonopol, France Telecom, overvejer at købe svensk-finske TeliaSonera. Det vil i givet fald skabe Europas største teleselskab.

Artikel top billede

Foto: Mads Madsen for Telia Danmark.

Den franske tele-kæmpe France Telecom overvejer at lægge et konkret bud ind på den nordiske telekæmpe TeliaSonera, skriver Reuters, der citerer den franske avis Le Figaro for planerne.

En overtagelse skal kunne lade sig gøre via et aktiebytte, der i givet fald vil kunne blive startskuddet til en ny konsoliderings-bølge i den europæiske telesektor, hedder det.

En fusion af de to selskaber vil gøre France Telecom til Europas største udbyder af både fastnet og mobil, hvis man kigger på markeds-værdi. Den position har Deutsche Telekom i dag.

Ifølge Le Figaro drøfter France Telecom planerne med den franske stat, hvis ejerandel af selskabet står til at blive udvandet, hvis en fusion finder sted.

Ifølge avisen vil et opkøb af det nordiske teleselskab signalere, at France Telecom er på vej tilbage på fuld kraft, efter selskabet næsten kollapsede under massive gældsbyrder efter dets køb af Orange og Mobilcom for nogle år siden.

France Telecom har ifølge Reuters en markedsværdi i omegnen af 440 milliarder kroner, mens TeliaSonera har en markedsværdi på godt 160 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job