Artikel top billede

Finans-krise giver venture-branchen kolde fødder

Den finansielle krise har bredt sig til venturemarkedet, hvor investeringerne sidste år faldt med 15 procent. Og nedgangen fortsætter i år. Investeringer i klima-it steg dog markant.

Aktiviteten på venturemarkedet oplevede sidste år et markant fald på 15 procent.

Hvor der i 2006 blev foretaget ventureinvesteringer for 2,5 milliarder kroner, blev der sidste år blot investeret for 2,1 milliarder kroner, viser en analyse fra Vækstfonden og brancheforeningen for risikovillig kapital (DVCA).

Og heller ikke for 2008 ser den udvikling ud til at vende.

"Vi forventer en svag nedgang, men det ser man typisk fra fjerde kvartal til første kvartal det følgende år," siger analytiker fra Vækstfonden, Jacob Borup, som har været med til at udarbejde analysen.

Finansiel krise spiller ind

Den økonomiske afmatning i den globale økonomi er den største faktor for udviklingen i venture-nvesteringerne i øjeblikket, vurderer Jacob Borup.

"Den finansielle krise påvirker rigtig kraftigt sådan en sektor som denne her," siger han.

Afmatningen betyder, at aktørerne på de finansielle markeder letter foden en anelse på speederen.

Derfor bliver ventureselskaberne nødt til at skyde penge ind i porteføljeselskaber, som skulle være afhændet enten gennem salg eller børsnotering.

"Det var en smule sværere at få at få solgt sine virksomheder i fjerde kvartal af 2007, så man har været nødt til at reservere en større del af kapitalen til opfølgningsinvesteringer i den eksisterende portefølje. Derfor holder man igen med at foretage nye investeringer," siger Jacob Borup.

Han mener dog ikke, at venturemarkedet for alvor bliver ramt, hvis den globale økonomi når at lysne op allerede i år, men det er endnu for tidligt at sige, mener Jacob Borup.

Klima-it går mod strømmen

Der er dog et lyspunkt.

Analysen viser nemlig, at når det drejer sig om investeringer i cleantech eller klima-it, så er ventureinvestorerne straks mere villige til at investere.

I fjerde kvartal af 2008 fordobledes investeringerne i klima-it, og for hele 2007 var 12 procent af den investerede kapital i virksomheder inden for cleantech mod kun syv procent i 2006.

"Cleantech, energi- og miljøteknologier, har fået meget mere fokus på det seneste stykke tid. Og her spiller it en særlig rolle," fortæller Jacob Borup.

"Det er også der, vi vil se noget vækst fremadrettet," siger Jacob Borup.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere