Finans-krise giver venture-branchen kolde fødder

Den finansielle krise har bredt sig til venturemarkedet, hvor investeringerne sidste år faldt med 15 procent. Og nedgangen fortsætter i år. Investeringer i klima-it steg dog markant.

Artikel top billede

Aktiviteten på venturemarkedet oplevede sidste år et markant fald på 15 procent.

Hvor der i 2006 blev foretaget ventureinvesteringer for 2,5 milliarder kroner, blev der sidste år blot investeret for 2,1 milliarder kroner, viser en analyse fra Vækstfonden og brancheforeningen for risikovillig kapital (DVCA).

Og heller ikke for 2008 ser den udvikling ud til at vende.

"Vi forventer en svag nedgang, men det ser man typisk fra fjerde kvartal til første kvartal det følgende år," siger analytiker fra Vækstfonden, Jacob Borup, som har været med til at udarbejde analysen.

Finansiel krise spiller ind

Den økonomiske afmatning i den globale økonomi er den største faktor for udviklingen i venture-nvesteringerne i øjeblikket, vurderer Jacob Borup.

"Den finansielle krise påvirker rigtig kraftigt sådan en sektor som denne her," siger han.

Afmatningen betyder, at aktørerne på de finansielle markeder letter foden en anelse på speederen.

Derfor bliver ventureselskaberne nødt til at skyde penge ind i porteføljeselskaber, som skulle være afhændet enten gennem salg eller børsnotering.

"Det var en smule sværere at få at få solgt sine virksomheder i fjerde kvartal af 2007, så man har været nødt til at reservere en større del af kapitalen til opfølgningsinvesteringer i den eksisterende portefølje. Derfor holder man igen med at foretage nye investeringer," siger Jacob Borup.

Han mener dog ikke, at venturemarkedet for alvor bliver ramt, hvis den globale økonomi når at lysne op allerede i år, men det er endnu for tidligt at sige, mener Jacob Borup.

Klima-it går mod strømmen

Der er dog et lyspunkt.

Analysen viser nemlig, at når det drejer sig om investeringer i cleantech eller klima-it, så er ventureinvestorerne straks mere villige til at investere.

I fjerde kvartal af 2008 fordobledes investeringerne i klima-it, og for hele 2007 var 12 procent af den investerede kapital i virksomheder inden for cleantech mod kun syv procent i 2006.

"Cleantech, energi- og miljøteknologier, har fået meget mere fokus på det seneste stykke tid. Og her spiller it en særlig rolle," fortæller Jacob Borup.

"Det er også der, vi vil se noget vækst fremadrettet," siger Jacob Borup.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet