TDC overfakturerer det offentlige for millioner

TDC overfakturerer de offentlige kunder tilknyttet SKI for million-beløb. Det betyder, at de offentlige kunder betaler 10-13 procent for meget. Aftalebrud, lyder det fra SKI.

Artikel top billede

Det er ikke kun private kunder, som bliver ramt af telefonregninger, der er fyldt med fejl.

I den seneste tid er der nemlig dumpet alt for store TDC-regninger ind ad brevsprækken hos landets kommuner og offentlige institutioner, erfarer Computerworld.

TDC bekræfter, at alle kunder under selskabets rammeaftale med Staten og Kommunernes Indkøbs Service (SKI) er blevet overfaktureret med 10-13 procent.

SKI anslår, at overfaktureringen vil løbe op i et mindre tocifret millionbeløb. Det er et beløb, som TDC først er i stand til at refundere i tredje og fjerde kvartal.

Aftalebrud

"Det er naturligvis meget utilfredsstillende. TDC har misligholdt aftalen, og derfor mener vi, at kunderne under vores aftale har mulighed for at ophæve aftalen med TDC, såfremt de ønsker det," siger Niels Frederiksen, der er direktør for SKI.

Computerworld har været i kontakt med en erhvervsskole, der bekræfter, at den har fået en al for stor regning fra TDC.

"Jeg vil tro, at vi er blevet overfaktureret for omkring 50.000 kroner. Det er naturligvis helt urimeligt, og jeg mener, at TDC bør tilbagekalde fakturaerne og give kunderne mulighed for at vente med at betale, indtil problemet er blevet løst," siger erhvervsskolens it-chef.

Af hensyn til det fremtidige samarbejde med TDC ønsker erhvervsskolen ikke at stå frem med navns nævnelse.

Kunderne får deres besparelser

TDC beklager fejlen dybt, men mener ikke, at der er tale om et aftalebrud.

"Det er naturligvis en meget uheldig situation, men jeg vil gerne slå fast, at vi hverken har snydt vores kunder eller brudt nogen aftale. Kunderne får de besparelser, som vi har lovet dem. Det tager blot lidt længere tid end beregnet, før det hele falder plads," siger Marianne Dahl, vicedirektør hos TDC Business Nordic.

Hun afviser, at kunderne vil få mulighed for at tilbageholde indbetalinger indtil faktureringsproblemet er blevet løst.

"Vi kan ikke begynde at tilbageholde indbetalinger, når der blot er tale om en overfakturering på 10 til 13 procent," fastslår Marianne Dahl.

Hun oplyser, at overfaktureringen skyldes, at TDC har taget længere tid end beregnet om at implementere den nye SKI-aftale i selskabets faktureringssystem.

Overfaktureringen gælder for både trafik- og abonnementspriser. Samtlige TDC's mobil- og fastnetabonnementer under den nye SKI-rammeaftale er blevet ramt.

TDC oplyser, at de berørte kunder vil blive informeret i løbet af den nærmeste tid.

Oplysningerne kommer frem dagen efter, at DR kunne fortælle, at en undersøgelse viser, at der er fejl i op mod hver fjerde regning udsendt af de danske teleselskaber - og næsten altid i teleselskabets favør.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse