OOXML-rivegilde i Folketinget netop nu

Implementering af de åbne standarder diskuteres af it-ordførerne på Christiansborg i dag. Følg debatten her.

Artikel top billede

Så tomt er der ikke i Folketingssalen idag. På www.direkte.ft.dk kan du netop nu og indtil cirka kl. 13 følge med i dedebatten om åbne standarder i det offentlige Danmark.

Videnskabsminister Helege Sander (V) kommer givetvis under pres fra it-ordførerne, når han i dag skal redegøre for implementeringen af åbne standarder i det offentlige Danmark i Folketingssalen på Christiansborg.

Især spørgsmålet om det omstridte OOXML-format vil blive diskuteret på Morten Messerschmidts opfordring, da han tidligere på måneden stod bag indkaldelsen til forespørgselsdebatten.

Indkaldelsen kommer, efter det tilsyneladende ikke har været muligt at nå til enighed om den evaluering af B103 om åbne standarder, som skal være afsluttet næste sommer, når prøveperioden udløber.

Til den tid skal it-ordførerne blandt andet have besluttet, om begge ISO-standarder, ODF og OOXML, skal gøres til obligatoriske i offentligt regi trods flere kompatibilitets-problemer – eller om kun det ene format løber af med sejren.

Konkurrence og interoperabilitet

Angående det kildne spørgsmål om indførelsen af de to dokument-standarder, vil it-ordførerne slå på, at interoperabiliteten og konkurrenceforholdene skal undersøges grundigt.

Morten Messerschmidt vil sammen med de andre it-ordførere have klart svar på, om Konkurrencestyrelsen kommer med i arbejdet med konsekvenserne af især OOXML i den offentlige sektor.

Tidligere har videnskabsminister Helge Sander pure afvist det med ordene "Jeg tror ikke engang, at Bendt Bendtsen kan bede styrelsen om det, fordi den er uafhængig. Det mener jeg, står klart."

Men måske kan piben få en anden lyd i dag, da Folketinget under forespørgselsdebatten kan pålægge ministeren at få fire specifikke spørgsmål til Konkurrencestyrelsen med i undersøgelsen af effekten ved OOXML i det offentlige.

Panel udpeges

Udover diskussionen den nuværende status for indførslen af de åbne standarder i det offentlige, vil it-ordførerne i fællesskab med Helge Sander formentligt udpege det uvildige ekspert-panel, der skal undersøge interoperabiliteten og konkurrenceforholdene omkring OOXML og ODF.

Blandt de navne der nævnes i rygtestrømmene er EF-dommer Bo Vesterdorf, der tidligere har haft afgørende fingre i domme mod Microsoft for misbrug af dominerende markedspositioner.

Også professor Mogens Kühn Pedersen fra Copenhagen Business School har været nævnt som et oplagt valg til panelet.

Selskabet bag OOXML, Microsoft, har inden forespørgselsdebatten pudset sit kommunikationsbureau på to af landets it-medier for at udtrykke bekymring omkring et eventuelt valg af en "politisk domstol."´

Debatten følger efter diskussion om forhøjelse af årspenge til Prins Joachim og kan følges her

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo