Direktør tredobler indtjeningen efter frasalg

Hosting-selskabet Dmsave mere end tredoblede indtjeningen sidste år. Det skyldes blandt andet, at Topnordic købte selskabet i 2007. Det giver stordriftsfordele, lyder det fra direktør Poul Bærentsen

Artikel top billede

Det går stærkt for tiden i Dmsave, der beskæftiger sig med hosting og remote backup samt e-mail-arkivering.

Sidste år mere end tredoblede selskabet indtjeningen fra 2,3 millioner kroner i 2006 til 7,9 millioner kroner i 2007 efter skat.

Omsætningen i Dmsave fremgår ikke af regnskabet, men bruttofortjenesten voksede med 58 procent til 21,7 millioner kroner.

Selskabets direktør, Poul Bærentsen oplyser dog til Computerworld, at Dmsave i 2007 omsatte for 49,5 millioner kroner mod godt 46 millioner kroner i 2006.

Målet for 2008 er en omsætningsvækst på mellem 25 og 30 procent, fortæller selskabets direktør.

"Der er rigtig god gang i selektiv outsourcing, herunder remote back-up. Samtidig begynder vi at se effekten af, at vi har flyttet hele vores infrastruktur fra IBM til vores nye ejer Topnordic," siger Poul Bærentsen.

"Det har givet os nogle stordriftsfordele, som dels gør indtjeningsevnen bedre, dels giver os mulighed for at kunne levere nogle attraktive priser til vores kunder."

Topnordic, der har Ib Kunøe i ejerkredsen, købte nemlig sidste år Dmsave af de hidtidige ejere, IBM og ledelsen i Dmsave, for et tocifret millionbeløb.

Og det har Dmsave også nydt godt af på kundesiden.

Fortsættes...

Scorer kassen på Topnordic

Selskabet har gennem det seneste år landet omkring 100 nye kunder.

Kunderne er typisk mellemstore danske virksomheder, men også det offentlige marked er i kraftig vækst hos Dmsave, som via Topnordic er på SKI-aftale med det offentlige, fortæller Poul Bærentsen.

"Med Topnordic som ejere er det væsentligt nemmere at betjene eller sælge til den brede vifte af kunder i det ganske land, som Topnordic har. Det har afgjort været af betydning for kundetilvæksten," siger Poul Bærentsen.

"Vores forretningsmodel er baseret på kontrakter, hvor man betaler løbende fra måned til måned. Derfor kommer vi for alvor til i år at se effekten af de kontrakter, vi lukkede sammen med Topnordic i 2007."

Godt halvdelen af de 100 nye kunder er kommet i stand gennem Topnordic, oplyser han.

I indeværende år oplever Dmsave en tilvækst på 20 til 25 kunder om måneden.

E-mail-hosting bliver stort

85 procent af omsætningen i Dmsave ligger på remote back-up, mens resten kommer fra konsulentydelser og selskabets nye satsning, remote e-mail-arkivering.

Og netop dette område vil blive et vigtigt fremover for både kunderne og selskabet selv, mener Poul Bærentsen.

Remote e-mail-arkivering fungerer på samme måde som remote back-up, således at e-mails og vedhæftede filer bliver arkiveret hos dmsave.

"Det er primært vedhæftede filer i e-mails, der fylder mere og mere, og som dermed kan gøre for eksempel en Exchange-server tung, langsom og dyr at vedligeholde," siger Poul Bærentsen.

"Vi forventer os derfor meget af løsningen til e-mail arkivering. Man bruger i dag e-mail både til kommunikation og dokumentation. Derfor er det helt centralt, at man kan gemme e-mails lokalt, men vedhæftede filer er typisk tunge filer i forhold til tekst. Derfor stiller vi kompetencen og driften til rådighed for kunderne."

Prøver at skille sig ud fra konkurrenterne

Selskabets hovedkonkurrent inden for det offentlige er KMD, og derudover er der en lang række mindre spillere på markedet, mener dmsave's direktør.

"Vi prøver at differentiere os fra de mindre konkurrenter ved at fokusere på vores kvalitet og stabilitet – altså eksisterer selskabet i morgen? Derudover lægger vi vægt på sikkerhed, kompetenceniveau samt et højt serviceniveau. Det koster naturligvis også lidt. Derfor går vi primært efter det øvre SMB (mindre og mellemstore virksomheder, red.) og større selskaber," siger Poul Bærentsen.

Samlet set hoster dmsave 1,3 petabyte data for selskabets kunder, og datatilvæksten ligger mellem 40 og 50 terabyte om måneden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Uspecificeret arbejdssted

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S