SKI sætter omsætningsrekord igen

SKI havde en vækst i rammekontraktomsætningen på 16 procent sidste år og opnåede dermed højeste omsætning nogensinde, hvoraf it- og teleområdet udgør halvdelen. Særligt konsulentydelser rykker.

Artikel top billede

For femte år i træk sætter Statens og Kommunernes Indkøbs Service (SKI), der gennemfører EU-udbud på vegne af den offentlig og halvoffentlige sektor i Danmark, rekord rent omsætningsmæssigt.

Sidste år steg omsætningen på rammekontrakter rettet mod offentlige og halvoffentlige organistioner med 16 procent, så den landede på 9,5 milliarder kroner i 2007 mod 8,2 milliarder forrige år.

SKI har en lang række rammeaftaler på it- og teleområdet, herunder blandt andet på pc'er, printere, tele- og datakommunikation, software og it-drift samt godt 11.500 offentlige og halvoffentlige kunder.

Konsulentaftaler rykker mest

Heraf stod de halvoffentlige organisationer sidste år for 27 procent af væksten i rammekontraktomsætningen.

Dernæst følger kommunerne med 16 procent, staten med 15 procent og regionerne med seks procent.

It-området er den største post med 35 procent eller 3,3 milliarder kroner af de samlede rammekontrakter, mens teleområdet har en størrelse på 1,4 milliarder kroner.

Dermed vokser begge områder lige omkring 10 procent i forhold til forrige år.

Det er særligt it-konsulentaftaler, der vokser, mens den basale hardwareomsætning er nogenlunde status quo.

Sidste år udgjorde konsulentaftalerne godt en halv milliard kroner af den samlede omsætning på rammekontrakterne.

På teleområdet er der både gang i tele- og datakommunikation.

Ny strategi

SKI har samtidig iværksat en ny strategi med øget fokus på de kommunale indkøbsbehov.

Strategiskiftet sker i lyset af statens beslutning om at oprette obligatoriske statslige indkøbsaftaler i eget regi.

"Derfor er det naturligt at dreje fokus over på kommunerne, der udgør den største gruppe," siger Niels Frederiksen, direktør i SKI.

Første skridt i den proces har været at ansætte dedikerede, kundespecifikke SKI-medarbejdere, som i samarbejde med de offentlige indkøbere kan være med til at at etablere skræddersyede løsninger på indkøbsområdet.

SKI forventer et lille fald på fire procent i omsætningen for i år, der dermed vil udgøre 9,1 milliarder i 2008.

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv IT-supporter i PET's IT-servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job