SKI sætter omsætningsrekord igen

SKI havde en vækst i rammekontraktomsætningen på 16 procent sidste år og opnåede dermed højeste omsætning nogensinde, hvoraf it- og teleområdet udgør halvdelen. Særligt konsulentydelser rykker.

Artikel top billede

For femte år i træk sætter Statens og Kommunernes Indkøbs Service (SKI), der gennemfører EU-udbud på vegne af den offentlig og halvoffentlige sektor i Danmark, rekord rent omsætningsmæssigt.

Sidste år steg omsætningen på rammekontrakter rettet mod offentlige og halvoffentlige organistioner med 16 procent, så den landede på 9,5 milliarder kroner i 2007 mod 8,2 milliarder forrige år.

SKI har en lang række rammeaftaler på it- og teleområdet, herunder blandt andet på pc'er, printere, tele- og datakommunikation, software og it-drift samt godt 11.500 offentlige og halvoffentlige kunder.

Konsulentaftaler rykker mest

Heraf stod de halvoffentlige organisationer sidste år for 27 procent af væksten i rammekontraktomsætningen.

Dernæst følger kommunerne med 16 procent, staten med 15 procent og regionerne med seks procent.

It-området er den største post med 35 procent eller 3,3 milliarder kroner af de samlede rammekontrakter, mens teleområdet har en størrelse på 1,4 milliarder kroner.

Dermed vokser begge områder lige omkring 10 procent i forhold til forrige år.

Det er særligt it-konsulentaftaler, der vokser, mens den basale hardwareomsætning er nogenlunde status quo.

Sidste år udgjorde konsulentaftalerne godt en halv milliard kroner af den samlede omsætning på rammekontrakterne.

På teleområdet er der både gang i tele- og datakommunikation.

Ny strategi

SKI har samtidig iværksat en ny strategi med øget fokus på de kommunale indkøbsbehov.

Strategiskiftet sker i lyset af statens beslutning om at oprette obligatoriske statslige indkøbsaftaler i eget regi.

"Derfor er det naturligt at dreje fokus over på kommunerne, der udgør den største gruppe," siger Niels Frederiksen, direktør i SKI.

Første skridt i den proces har været at ansætte dedikerede, kundespecifikke SKI-medarbejdere, som i samarbejde med de offentlige indkøbere kan være med til at at etablere skræddersyede løsninger på indkøbsområdet.

SKI forventer et lille fald på fire procent i omsætningen for i år, der dermed vil udgøre 9,1 milliarder i 2008.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS