Politichef: Videoovervågning er en fiasko

Milliardinvesteringer i overvågningsteknologi har ikke hjulpet på kriminalitetsbekæmpelse. Derfor skal videoovervågningen effektiviseres.

Artikel top billede

"En fuldkommen fiasko."

Sådan karakteriserer en ledende engelsk politichef anvendelsen af videoovervågning til kriminalitetsbekæmpelse.

"Milliarder af pund er brugt på udstyr, men der er ikke tænkt over, hvordan politiet skal bruge billederne og hvordan det skal bruges i retten. Det har været en fuldstændig fiasko: kun tre procent af kriminalitet opklares med CCTV," sagde Mick Nevill ifølge The Guardian.

Udtalelserne faldt på sikkerhedskonferencen Security Document World

Computerworld har tidligere rapporteret, at videoovervågning ikke nedbringer kriminaliteten.

Selv om den hidtidige anvendelse af videoovervågning er en fiasko, så mener Mick Nevill ikke at man skal droppe teknologien. Tværtimod.

En af årsagerne til fiaskoen er, at anvendelsen af de mange kameraer i England - et bud går på at der er 4,2 millioner overvågningskameraer - ikke er koordineret på nogen måde.

Koordinering og avanceret teknologi er løsningen

Som leder af Visual Images, Identifications and Detections Office (Viido) i New Scotland Yard er Mick Nevill igang med et pilotprojekt, der skal effektivisere anvendelsen af videoovervågning.

Det indbefatter blandt andet etablering af en billeddatabase dækkende hele London. Erfaringerne fra en koordineret anvendelse af videokameraernes billeder er ifølge Mick Nevill gode.

I områder hvor Viido-projektet er i anvendelse hjælper videoovervågning nu politiet med opklaringen af 15-20 procent af gaderøverier.

Viido er også igang med at undersøge om de kan bruge specialudviklet software til at gøre anvendelsen af videoovervågning mere effektiv.

Er teknologien moden?

Softwaren kan blandt andet bruges til at følge mistænkte i bestemt tøj med bestemte mærker eller logoer.

"Nogle gange kigger du måske efter et billede af en person med en rød trøje og en grøn drage på. Det kan teknologien hjælpe med at finde," siger Mick Nevill.

Ifølge The Guardian har efterforskere ved at følge en mistænkt med specielt tøj tilbage i videooptagelserne været i stand til at identificere den mistænkte, når han eksempelvis har taget sin hætte ned.

Samtidigt vil Viido også anvende videooptagelserne mere aktivt ved at lægge optagelser af mistænkte på nettet.

"Vi vil begynde at lægge billeder på internettet og spørge: Hvem er denne fyr? Hvis de kriminelle ser, at CCTV fungerer, så er de mindre tilbøjelige til at begå forbrydelser."

En af Mick Nevills kolleger stiller spørgsmål ved, om teknologien kan levere, hvad leverandørerne lover.

Graham Gerrard er formand for det engelske politiforbunds CCTV-arbejdsgruppe. Han siger, at man jævnligt drøfter muligheden for at søge i billeddatabaser og matche billeder af mistænkte med tidligere lovbrydere.

"Nogle gange når udstyret skal bruges i praksis, så er det ikke så vidunderligt, som de sagde, det ville være."

Det har blandt andet betydet, at et projekt kaldet Facial Identification National Database (Find),som startede med at indsamle billeder af kriminelle, er blevet midlertidigt standset.

"Jeg tror, Find er blevet indstillet, indtil teknologien er moden. Inden du kan digitalisere billeder af enhver kriminel, skal du have de rette lysforhold og et godt billede. Vi er stadig et stykke vej fra en national database. Der er stadig etiske og tekniske problemer som skal overvejes."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen