Amerikanerne går WiMAX-amok

Amerikanske teknologi-giganter vil bruge milliarder på et landsdækkende WiMAX-netværk. Dermed intensiveres krigen mellem de to store teknologier på området.

Artikel top billede

Der er dømt WiMAX-fest på det amerikanske marked.

Teknologigiganterne Sprint Nextel, Comcast, Google, Time Warner, Intel og Clearwire vil via et nyt konsortium pumpe milliarder i et landsdækkende WiMAX-netværk i USA.

Ifølge Wall Street Journal og New York Times vil selskaberne spytte i alt omkring 60 milliarder kroner i projektet, der skal resultere trådløst højhastighedsbredbånd til mobiltelefoner og bærbare computere.

WiMAX-teknologien muliggør langt højere hastigheder, end det i dag er tilfældet med WiFi og 3G-teknologi. WiMAX kan i modsætning til WiFi også sendes over meget store afstande og samtidig opretholde høje hastigheder.

Den nye bredbånds-klike er dog langt fra den eneste i USA. Verizon Wireless og AT&T er også i færd med at realisere deres drøm om et nyt trådløst netværk, der bygger på den konkurrerende teknologi LTE (Long Term Evolution).

Bruger milliarder på trådløse teknologier

Herhjemme er der også gang i arbejdet med det trådløse bredbånd. Sidste år betalte energiselskabet Elro 117 millioner kroner for retten til at udbyde landsdækkende WiMAX-bredbånd.

Danske Telecom, der er kendt under navnet Clearwire, har også investeret stort i WiMax, og Butlernetworks har pumpet omkring 300 millioner kroner i at opbygge en landsdækkende infrastruktur til bredbånd via WiMax-teknologi – primært til erhvervslivet.

Samtidig er alle de store teleselskaber i gang med udrulningen af det såkaldte HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access), også kaldet Turbo 3G, der er en grundig opgradering af det eksisterende UMTS-net.

På verdensplan er fronterne trukket op i kampen om, hvilken teknologi, der skal blive den foretrukne til fremtidens trådløse bredbånd. WiMAX’ direkte konkurrent, LTE, har ligeledes mange støtter blandt it- og teleselskaberne.

Der vil dog ikke nødvendigvis blive tale om et enten eller, for teleselskaberne er selv åbne for et scenarium, hvor de to teknologier supplerer hinanden.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil