Nyt it-sikkerhedsråd fra ombrust formand en realitet

21 repræsentanter for private og offentlige organisationer har nu officielt stiftet Rådet for Større IT-sikkerhed. Formand for rådet bliver Christian Wernberg-Tougaard.

Artikel top billede

Rådet for Større IT-sikkerheds nye formand hedder Christian Wernberg-Tougaard.

Tidligere formand for Dansk IT's Rådet for IT- og Persondatasikkerhed og it-sikkerhedschef hos A.P. Møller Mærsk, Kim Aarenstrups nye it-sikkerhedsråd er nu en realitet.

Kim Aarenstrup forlod Dansk IT's sikkerhedsråd, fordi han ville have fjernet it-sikkerhedsrådet fra videnskabsminister Helge Sander, hvilket Dansk IT var uenige i.

Det nye Rådet for Større IT-sikkerhed blev stiftet af 21 repræsentanter fra offentlige og private organisationer samt forskningsverdenen.

Initiativtager og konstitueret formand for Rådet for Større IT-sikkerhed Kim Aarenstrup indtager dog ikke selv formandsposten i det nye råd.

Uafhængig rådgivning

Det bliver i stedet Christian Wernberg-Tougaard, tidligere Unisys EMEA, nu selvstændig konsulent gennem eget firma In4change.com, der sætter sig i formandsstolen.

"Vi er midt i massive samfundsmæssige forandringer, hvor stadig mere bliver digitalt. Derfor er det afgørende, at vi kan have tillid til informationsteknologi, og at sikkerhed bliver bygget med ind i fundamentet for alle de mange nye systemer," siger Christian Wernberg-Tougaard i en pressemeddelelse.

"Det nye råd har aktører fra alle sektorer, hvilket giver mulighed for at etablere et helhedsperspektiv og at påvirke institutioners, virksomheders og borgeres forståelse og brug af den digitale verden."

Den brede sammensætning skal sikre en uafhængig, fagligt funderet rådgivning til regering, Folketinget og til it- og samfundsansvarlige samt befolkningen i øvrigt, lyder det fra rådet.

Kim Aarenstrup er dog stadig en væsentlig del af rådet, da han fortsætter på næstformandsposten.

Rådets arbejde finansieres af sponsorater, hvoraf de første er ved at blive forhandlet på plads.

Det har endnu ikke været muligt at træffe Christian Wernberg-Tougaard for en kommentar.

Se alle medlemmer af Rådet for Større IT-sikkerhed her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S