Terma tæt på milliard-ordre på kampfly-it

Århusianske Terma samarbejder med alle tre konsortier, der kæmper om en milliardordre på at levere næste generations kampfly til det danske flyvevåben. Ordren kan få en værdi på 10 mia. kr. for Terma.

Artikel top billede

Den danske specialist i forsvars-it, Terma, er så godt som sikker på at score en tocifret milliardordre på kampflys-it.

Terma har således indgået aftaler med alle tre konsortier, der konkurrerer om at levere næste generations danske kampfly.

”Vi har for nylig lavet en samarbejdsaftale med konsortiet bag F18-flyet, som har meldt sig ind i kampen,” siger økonomidirektør Lars Marcher fra Terma.

Terma havde i forvejen lignende aftaler med de to øvrige konsortier, der står bag henholdsvis jagerflyene Joint Strike Fighter og Gripen, der også byder sig til overfor det danske forsvar. Forsvaret vælger leverandør i 2009.

Lars Marcher betegner aftalerne som meget vigtige for Terma.

Det skyldes blandt andet, at Terma, der også har leveret teknologi til det nu aldrende F16-fly, dermed fortsat kan se frem til at levere udstyr til kampfly i det danske værn.

Værdi: 10 milliarder kroner
”Derudover er ordren meget interessant økonomisk for os, men den er også vigtig på grund af det kompetenceløft, den vil give os,” siger Lars Marcher.

Han vurderer, at kampflys-ordren over 10 til 20 år kan skabe omsætning for Terma i størrelsesordnen 10 milliarder kroner.

Det skyldes ikke udelukkende ordren fra det danske forsvar, men også de aftaler, som konsortierne indgår med den danske stat.

De forpligtiger sig nemlig til at lade noget at forretningen i de voldsomt dyre kampflys-projekter tilflyde den danske industri.

”Det kommer Terma til at nyde godt af, men også andre store danske virksomheder er med i programmerne,” siger Lars Marcher.

Fremgang over hele linjen

Lars Marchers udmelding kommer i kølvandet på Termas netop offentliggjorte årsregnskab for 2007/2008, der viser fremgang i omsætning, ordreindgang og indtjening

Terma øgede i perioden antallet af ordrer med 50 procent til over 1,7 milliarder kroner.

Omsætningen steg med 30 millioner kroner og resultatet med 15,6 millioner kroner til 95,6 millioner kroner.

Terma forklarer indtjeningsvæksten med en omfattende effektivisering af driften, der skal sikre investeringer i udstyr, processer og markeder.

I 2008/2009 forventer Terma vækst i omsætningen på 10 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S