Mozilla vil have Firefox i Guinness' rekordbog

Mozilla, der står bag Firefox, vil have browseren i Guinness-rekordbog. Målet er, at den kommende Firefox 3 skal være verdens mest hentede program på et døgn.

Artikel top billede

Mozilla igangsatte i går en kampagne, der skal skabe den mest nørdede verdensrekord til dato.

Kampagnen opfordrer folk til at hente Firefox 3 på udgivelsesdagen og målet er en plads i Guinness-rekordbog for nettets mest hentede program på 24 timer.

Mozilla har døbt dagen til "Download Day", der ud over opfordringen til at hente programmet desuden kommer til at byde på festligheder verden over.

Nørd-fest

Festlighederne vil blive optaget på video som dem, der ikke er inviteret så kan følge med i på organisationens webside.

Til "Download Day" stiller Guinness-rekordbog op med en dommer, der skal underskrive et officielt dokument, der bekræfter rekorden.

Der er endnu ikke fastsat en præcis dato for hvornår, den færdige version af Firefox 3 bliver sluppet fri, men det forevntes at blive engang midt i juni.

Man kan dog allerede nu melde sig til at hente programmet, når det kommer.

På denne webside er der desuden oprettet et kort, som fortæller hvor mange forhåndstilmeldinger, hvert land har registreret. I skrivende stund står Danmark for 66 interesserede.

Der findes i øjeblikket ingen officielt registreret verdensrekord i antal downloads af et computerprogram, så selv om download-serverne bliver rødglødende, skal det nok ende med en godkendt rekord.

Firefox anslås til at have 175 millioner brugere i 230 lande.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job