Opkøbere klar til krig om teleselskab

France Telecom holder skarpt øje med den norske rival Telenor, der rygtes at byde på TeliaSonera. Telenor forholder sig endnu passivt.

Artikel top billede

France Telecom har slagplanen klar, hvis norske Telenor beslutter at gå ind i en budkrig om overtagelsen af svenske TeliaSonera.

Det viser interne dokumenter, som Financial Times er kommet i besiddelse af.

Heri gøres det klart, at franskmændene har forberedt sig på situationen, hvor Telenor finder interesse for den svenske konkurrent.

France Telekom forudser nemlig, at Telenor kan få det ualmindeligt svært, skulle selskabet beslutte at overtage TeliaSonera.

"Enten får selskabet ikke lov af anti-monopol-lovgivning, og det kan blive tvunget til at sælge det mindste af selskaberne fra på de markeder, hvor opkøbet bliver forpurret," står der i det interne dokument.

Et andet scenarie er, at opkøbet bliver godkendt, men vil møde stor modstand fra kunderne og medarbejdere, forudsiger France Telecom.

Analytiker tvivler

Franskmændene synes fast besluttede om at overtage TeliaSonera, som dog afviste et bud på 201 milliarder kroner i sidste uge.

Det forlyder, at France Telecom forbereder et nyt bud på selskabet. Men prisen kan blive presset op, hvis Telenor også beslutter at byde på det svenske selskab, der er delvist ejet af den svenske og finske stat.

Forsat tøver Telenor dog med at byde på konkurrenten, og en analytiker tvivler stærkt på, at en aftale bliver til noget.

"Der er mindre end ti procents chance for at det sker," siger Espen Torgersen fra Carnegie Brokerage til AFP.

Han deler France Telecoms opfattelse og advarer imod tvungne frasalg. I så fald kan Telenor nemlig vinke farvel til muligheden for at få den reelle værdi for de frasolgte forretninger.

"Alle ved, at Telenor er tvunget til at sælge, og så tilbyder køberne ikke nødvendigvis den bedste pris," siger Espen Torgersen.

Telenor lurepasser

Selv siger Telenor ikke meget om sagen, men siger dog til AFP, at selskabet fælger udviklingen nøje.

"Telebranchen har i det seneste år set en konsolideringsbølge, og den vil fortsætte i fremtiden," siger talsmand Dag Melgaard, og tilføjer:

"Vi følger udviklingen tæt, men vi er tilfredse, med hvor vi er i dag. Vi har en solid forretning i 12 lande, og vi er verdens syvende største mobilselskab, så vi er rolige," siger han.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS