Danske telefirmaer til EU: Hold nallerne fra sms-priserne

Telia og Sonofon bryder sig ikke om EU-kommissionens forslag om tvangsregulering af sms-priserne. Hold nallerne fra forbrugerpriserne. Kig i stedet på vores høje indkøbspriser, lyder det fra selskaberne.

Artikel top billede

Hold fingrene fra forbrugerpriserne.

Sådan lyder Telia og Sonofons opfordring til EU-Kommisionen, der vil tvangsregulere sms-priserne.

Ifølge EU-Kommisionen bør EU-borgerne maksimalt betale 82 øre for en sms-besked, hvis de befinder sig i et andet EU-land.

Som udgangspunkt er teleselskaberne enige med kommisionen i, at priserne skal længere ned.

Men teleselskaberne frygter, at et loft på den pris, som forbrugerne betaler, vil sætte konkurrencen ud af kraft.

"Vi synes, det er trist, at EU ser ud til at begå samme fejl, som da man regulerede samtalepriserne. Erfaringen viser, at et prisloft går ud over konkurrencen, fordi selskaberne har et meget lille incitament til at gå under den pris, som loftet garanterer," siger Christian Wulff Søndergaard, der er public affair-chef hos Telenor, der ejer Sonofon.

Ikke i forbrugerens interesse

Den samme besked lyder fra Sonofons konkurrent Telia, som også frygter, at et prisloft på forbrugerpriserne ikke vil tjene forbrugernes interesse.

"Vi arbejder hårdt for at få lavere priser, men vi foretrækker, at EU overlader det til teleindustrien. Hvis der skal reguleres på området, ser vi helst, at EU blot regulerer indkøbsprisen, fordi den bestemmer forbrugerprisens niveau," siger Ditte Poulsen, der er kommunikationsmedarbejder hos Telia.

EU-kommissionen prisforslag på 82 øre ligger ikke bare væsentligt under Telia og Sonofons pris på 2,50 kroner.

Den ligger også under de europæiske teleselskaberne gennemsnitlige pris for at sende en besked fra en udenlandsk operatørs net, som er på 2,16 kroner.

Det afhænger af indkøbspriserne

Men på trods af den store forskel på de aktuelle priser, og de priser som EU-kommissionen foreslår, vil hverken
Telia eller Sonofo kalde kommissionens udspil for urealistisk.

Det afhænger helt af, hvordan EU har tænkt sig at regulere de priser, som teleselskaberne tager overfor hinanden, lyder det fra begge selskaber.

"Det er reguleringen af indkøbsprisen, der bliver afgørende for, om udspillet er realistisk. Men jeg kan i hvert falde sige, at det ikke er realistisk med de indkøbspriser, som vi kan forhandle os frem til i øjeblikket," siger Christian Wulff Søndergaard.

Derfor er Sonofon åben over for en regulering af engrospriserne, fortæller Christian Wulff Søndergaard.

Han forklarer, at et af teleselskabernes helt store problemer har været, at det er meget svært at få presset lave indkøbspriser igennem overfor de store sydeuropæiske teleselskaber, der henter store fortjenester på de mange mobilglade turister.

Ifølge Christian Wulff Søndergaard er de gevinster, som de danske teleselskaber henter på udenlandske turister langt mere begrænsede.

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job