Anmeldelser: Via's Nano-processor slår Intels Atom-processor

I de første anmeldelser af Via's Nano-processor og Intels Atom-processor vurderes Nano-processoren som den bedste processor.

Artikel top billede

(Foto: Dan Mygind)

Nano og Atom angiver begge uanseelige størrelser.

Men skal man tro på de første reviews, så er Nano i dette tilfælde større end Atom.

Via's Nano-processor og Intels Atom-processor er begge beregnet til de små billige computere, som er begyndt at dukke op.

De første performancetests af processorerne bekræfter tilsyneladende hvad brancheiagttagere længe har haft på fornemmelsen: Taiwanesiske VIA har produceret en chip som er bedre end Intels tilsvarende chip.

Nano flere processormuskler

"Der er både fordele og ulemper ved VIA Nano og Intel Atom processorerne og platforme, men det var virkelig Via Nano L2100 processor som imponerede mig mest," skriver Ryan Shrout, chefredaktør på PC Perspective, i en test af de to processorer.

"Isaiah arkitekturen [Nano-processorens, red.], som kommer fra et meget lille CPU design team her i USA, er i stand til at overgå Intel's tilsvarende Atom processor, og samtidigt tilbyde et mere åbent platformdesign," skriver Ryan Shrout.

Ryan Shrout står ikke alene.

Testere hos HardOCP og HotHardware fandt, at Via's Nano havde flere processormuskler end Intel's Atom.

"Jeg må indrømme, at jeg forventede, at Via Nano ville være den bedste grundet dens superskalare arkitektur, men jeg havde ikke forventet at Intel Atom ville blive slået så stort," skriver Kyle Bennet, redaktør på HardOCP's motherboard og CPU site.

Er sammenligning fair?

Kyle Bennet skriver dog også, at sammenligningen mellem Nano og Atom måske er lidt unfair.

Atom er beregnet til hvad Intel betegner som Mobile Internet Devices og ikke processorintensive applikationer.

Ikke desto mindre bliver Atom-processoren også anvendt i almindelige notebooks, hvilket for Kyle Bennet godtgør sammenligningen.

Test-systemer

Alle testerne anvendte ens systemer til at sammenligne processorerne. Det Nano-baserede system var en prototype Mini-ITX motherboard med en 1.8GHz Nano L2100 processor. Det Atom-baserede system var baseret på et Intel D945GCLF Mini-ITX motherboard med en 1.6GHz Atom 230 processor.

Nano-processoren har en lidt højere clock-frekvens end Atom-processoren, men det er ikke nok til at forklare performance-forskellen på de to chip.

"Mens VIA Nano L2100 processoren havde 12.5 procent højere clock frekvens end 1.6GHz Atom 230, så overgik den Atom med mere end 15 til 20 procent bedre performance i de applikationer vi testede," skriver HotHardware's Marco Chiapetta i et review.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS