Videnskabsminister åben for at klippe kabler

Helge Sander vil ikke afvise at klippe netkabler til danske kopipirater, som Frankrig har rejst forslag om i EU. Ministeren vil vente på en arbejdsgruppes anbefaling.

Artikel top billede

Luk netforbindelsen til netkunder, som har hentet piratkopier. Det vil den franske regering gerne med en ny lov, som skal tvinge internetudbyderne til at advare kunder, som er under mistanke for ulovlig fildeling, og siden lukke deres internetforbindelse.

Den danske videnskabsminister Helge Sander (V) er ikke umiddelbart afvisende over for ideen. Enhedslistens it-ordfører i Folketinget Per Clausen spurgte i sommer videnskabsministeren, om regeringen vil arbejde imod den franske model i EU-regi.

Kritikken af forslaget går på, at internetudbyderne ikke kan se om en kunde laver ulovlig fildeling alene ud fra måling af kundens trafik.

For udbyderen vil ikke kunne se om der er tale om ulovlige filer, med mindre de går ind og ser på indholdet og dermed overskrider grænsen for kundens ret til privatliv.

Syltede piratkopier

Videnskabsminister Helge Sander vil dog hverken afvise eller støtte det franske initiativ. Han henviser i stedet til et udvalg, som helt tilbage i januar 2007 fik til opgave at analysere mulighederne for at styrke indsatsen mod piratkopiering. Det resulterede i en rapport i marts år. Men ikke i konkrete anbefalinger.

Derfor vil videnskabsministeren ikke tage stilling, før en række møder i Kulturministeriet om tekniske løsninger, blandt andet skal deltagerne drøfte det franske forslag.

"Jeg vil derfor afvente arbejdsgruppens konklusioner," skriver Helge Sander i svaret til Per Clausen.

Samtidig med den danske debat arbejdes der i EU-regi på en handelsaftale med blandt andet USA og Japan, en aftale, som også skal give mere håndfaste midler til bekæmpelse af piratkopiering.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S