Ekspert: Kunøe og Jensby i hedt KMD-opgør

It-investor Ib Kunøe slår på, at KMD skal forblive på danske hænder. Asger Jensby vil formodentlig gå sammen med udlændinge. Men de står lige stærkt, lyder det fra ekspert.

Artikel top billede

Kampen om KMD, der har 3.000 ansatte og en omsætning på den anden side af tre milliarder kroner, er for alvor skudt i gang.

Forleden kunne Computerworld fortælle, at tidligere topchef hos CSC og nuværende storinvestor Asger Jensby er interesseret i at købe KMD.

Han gjorde det dog klart, at det ikke vil ske alene.

I dag skriver Børsen, at Asger Jensby overvejer at gå sammen med en flok investorer fra udlandet.

Tidligere har en anden it-investor, Ib Kunøe, også vist stor interesse for KMD.

Dengang slog han på, at KMD burde sælges til danskere.

"De ansatte vil gerne have en dansk ejer, og jeg tror ikke, at KL vil sælge til en udenlandsk kapitalfond. Heller ikke til IBM eller CSC," sagde Ib Kunøe dengang til crn.dk.

Det blev afvist af formanden for KMDs ejere i KL, Erik Fabrin, som "spin".

De står lige

Professor Anders Drejer fra Handelshøjskolen i Århus vurderer, at de to står lige i kapløbet.

For vinderen bliver den, der vil betale mest.

"Hensyn til medarbejdere og den slags kommer kun til at spille en rolle i medierne, tror jeg. Når der skal handles, så bliver det en rå kapitalmagt, der bestemmer," siger han til Computerworld.dk.

Og sådan bør det være, mener professoren.

"Vi er en del af et globalt samfund - også kommunerne og de traditionelle KMD-kunder. Det vigtigste er, at KMD har en god ledelse og en god organisation, og det vil enhver ejer have interesse i," siger Anders Drejer.

Derfor mener Anders Drejer heller ikke, at Asger Jensby nødvendigvis vil være guld værd for en udenlandsk køber, at få med i investorgruppen.

"Jo, i medierne måske. Men han vil være mere værd i forhold til det med ledelse af KMD efter et køb. Han vil kunne tilføre den organisation en masse gode ting," siger Anders Drejer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S