Lenovo kan blive springbræt for IBM og Linux

IBM jagter en pc-producent, der vil præinstallere firmaets gratis software i følgeskab med Linux. Det kan meget vel blive et af de helt store selskaber, der tager opgaven på sig.

Artikel top billede

IBM har længe arbejdet for at gøre Microsoft-frie computere til et attraktivt alternativ for både private og virksomheder.

IBM har eksempelvis lanceret en gratis software-pakke kaldet Open Collaboration Client Solution, der blandt andet indeholder Lotus-produkterne Notes, Symphony og Sametime.

Herudover har IBM netop indgået partnerskab med verdens tre førende Linux-distributører, Canonical, der står bag Ubuntu, Novell og Red Hat, for at ramme Microsoft på et af selskabets mest lukrative forretningsområder, den præinstallerede software på pc'er.

Nu mangler IBM så kun støtte fra en pc-leverandør, der vil sælge maskiner med softwarepakken installeret, og det kan med stor sandsynlighed blive en af markedets tungeste drenge, der bider på den krog.

Lenovo som løftestang

Uafhængigt af hinanden siger både Information Week og ITPro, at der er igangværende forhandlinger mellem IBM og den kinesiske leverandør Lenovo om at markedsføre pc'er til både private og virksomheder med både Linux og IBM-pakken forhåndsinstalleret. Det skriver digi.no.

IBM's pressechef i Danmark, Carsten Grønning, har ingen kommentar til den konkrete sag men siger, at "IBM forventer snart at annoncere, hvem vi samarbejder med, der vil blive tale om en blanding af såvel store og mindre hardware-partnere."

Med en markedsandel på godt otte procent af det globale pc-marked og ikke mindst et hurtigt ekspanderende hjemmemarked, kan Lenovo dog betyde et vigtigt spring fremad for både IBM og Linux-producenterne.

Lenovo har netop annonceret at firmaet også vil lancere en ultrabærbar computer, og den vil formentlig komme i både en Linux-baseret og i en Windows-udgave, som det også er tilfældet med Asus eeePC.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,