Lenovo kan blive springbræt for IBM og Linux

IBM jagter en pc-producent, der vil præinstallere firmaets gratis software i følgeskab med Linux. Det kan meget vel blive et af de helt store selskaber, der tager opgaven på sig.

Artikel top billede

IBM har længe arbejdet for at gøre Microsoft-frie computere til et attraktivt alternativ for både private og virksomheder.

IBM har eksempelvis lanceret en gratis software-pakke kaldet Open Collaboration Client Solution, der blandt andet indeholder Lotus-produkterne Notes, Symphony og Sametime.

Herudover har IBM netop indgået partnerskab med verdens tre førende Linux-distributører, Canonical, der står bag Ubuntu, Novell og Red Hat, for at ramme Microsoft på et af selskabets mest lukrative forretningsområder, den præinstallerede software på pc'er.

Nu mangler IBM så kun støtte fra en pc-leverandør, der vil sælge maskiner med softwarepakken installeret, og det kan med stor sandsynlighed blive en af markedets tungeste drenge, der bider på den krog.

Lenovo som løftestang

Uafhængigt af hinanden siger både Information Week og ITPro, at der er igangværende forhandlinger mellem IBM og den kinesiske leverandør Lenovo om at markedsføre pc'er til både private og virksomheder med både Linux og IBM-pakken forhåndsinstalleret. Det skriver digi.no.

IBM's pressechef i Danmark, Carsten Grønning, har ingen kommentar til den konkrete sag men siger, at "IBM forventer snart at annoncere, hvem vi samarbejder med, der vil blive tale om en blanding af såvel store og mindre hardware-partnere."

Med en markedsandel på godt otte procent af det globale pc-marked og ikke mindst et hurtigt ekspanderende hjemmemarked, kan Lenovo dog betyde et vigtigt spring fremad for både IBM og Linux-producenterne.

Lenovo har netop annonceret at firmaet også vil lancere en ultrabærbar computer, og den vil formentlig komme i både en Linux-baseret og i en Windows-udgave, som det også er tilfældet med Asus eeePC.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S