Sådan finder du de bedste internet-tjenester

Det bugner med spændende tjenester på internettet, så snart behøver du måske ikke meget mere end en browser installeret på din computer. Vi hjælper dig med at finde de bedste net-tjenester.

Artikel top billede

Foto: Mark Rasmussen/iStockphoto

Webbaserede applikationer, eller web-apps som de også kaldes, vinder terræn, og brugerne virker mere end tilfredse med at leve deres liv online.

Web-apps kom frem, da Viaweb blev lanceret i august 1995. Det er en web-tjeneste, der giver brugere mulighed for at oprette online-butikker direkte fra en web-browser.

Det startede en trend, som er blevet endnu mere udbredt i takt med udviklingen af Web 2.0.

En web-app er en applikation, der i stedet for at blive installeret på en computer kan bruges efter behov. Det ligner en hjemmeside og lukker, når browseren lukkes.

Almindelige web-applikationer har været en del af vores liv længe i form af webmail, online shopping, auktioner, fora, wikis, weblogs og så videre. I dag har vi disse online-erstatninger til næsten alle aspekter af vores computer-brug. Vi har kigget på nogle af de mere populære web-apps og indelt dem efter formål.

Få overblikket her:
1: Kontorpakker
2: Kommunikation
3: Sikkerhed
4: Underholdning
5: Online storage
6: Multimedie-værktøjer
7: Web-styresystemer

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura