Online storage

Tilbage til oversigten

Hvis du godt kan lide at have dine data med dig, er der ikke noget så effektivt som online-storage. Der findes mange forskellige tjenester på internettet, der tilbyder password-beskyttede online-lagre til dine filer, så du kan få adgang til dem fra enhver computer med internet-forbindelse.

Mediafire.com: Det er nemt at tilmelde sig denne online storage-tjeneste. Det eneste du skal gøre er at klikke på linket for at oprette en gratis konto og indtaste e-mail og skrive dit password to gange, og så bliver du dirigeret videre til din nye konto.

Det enkle design giver alle mulighed for at uploade til serveren og dele filer via e-mail. Tjenestens ubegrænsede storage-plads er den største fordel: Brugere kan uploade så mange filer, de vil og maksismum-størrelsen per upload er 100MB og 10 filer.

Når filerne er uploadet, vises alle filer på siden sammen med alle mulighederne for deling og genererede links i tilfælde af at filerne skal embeddes på eksterne sider. Interfacen er måske ikke så lækker som Box.net's, men muligheden for at uploade større filer vil nok tiltrække brugere, der har behov for det.

Zamzar: Funktionen Online Free Conversion er den største fordel ved denne tjeneste. Fra dokumenter til mediefiler tilbyder den en rigtig god tjeneste, der er gratis og ikke kræver installation.

Man kan tilmelde sig tjenesten, der kommer med 100MB gratis plads. Premium-brugere kan få mere plads. På Zamzar kan man bare uploade filen, der skal konverteres, og vælge det format, den skal formateres til, i rullepanelet.

Når det er gjort, indtaster man en mail-adresse, og så sender tjenesten den konverterede fil dertil. Det er et forsøg værd, hvis du ikke vil installere så mange applikationer, at det laver rod på din harddisk.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil