Artikel top billede

Dells Asus-dræber kommer med Ubuntu

Pc-giganten Dell er klar til at stille sig op i række af netbook-producenter. Allerede i denne uge skulle firmaet være klar med en mini-computer, hvor Ubuntu kan vælges som styresystem.

Dells kommende netbook, der skal tage kampen op med produkter som Eee PC og MSI Wind, kommer i både en XP- og i en Ubuntu 8.04-version.

Netbook er en betegnelse for de helt små og lette bærbare computere, der i øjeblikket vrimler frem på markedet.

Mini-maskinen fra er blevet døbt Inspiron 910, og ifølge rygterne skulle den blive præsenteret 22. august.

En Asus-dræber fra en af de helt store pc-producenter venter således lige rundt om hjørnet.

Netbook'en fra Dell byder på en ni-tommer skærm med en opløsning på 1024 x 600, en Atom-processor på 1,6 gigahertz, op til en gigabyte hukommelse, flash-harddisk, og så kan den erhverves med enten Ubuntu 8.04 eller Windows XP, alt efter temperament.

Vægten er på lige godt et kilo.

Kom an, Asus

Prisseddlen på Dell-maskinen skulle blive på 299 dollar, hvilket med dagens kurs kan omregnes til 1.520 kroner.

De høje afgifter vil dog med stor sandsynlighed presse den danske pris på maskinen i vejret.

Canonical, der er firmaet bag Ubuntu, har tidligere givet indikationer om, at firmaet vil finde en eller flere store pc-producenter, der kan distribuere operativsystemet, og Dells Inspiron 910 kunne bliver et konkret udspil.

Inspiron 910 udrustet med Ubuntu 8.04 bliver helt sikkert en hård konkurrent til Asus Eee PC, der sælges med det Linux-baserede operativsystem Xandros.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere