Artikel top billede

Citrix får ny dansk distributør

Efter at de to hidtidige Citrix-distributører har fået fælles ejer, har Citrix Systems fundet en ny distributør hos Egå-virksomheden Lean-On.

Hidtil har virksomhederne Four Leaf og DNS distribueret software fra Citrix Systems i Danmark, men de to firmaer har fået fælles ejer i form af amerikanske Arrow.

Det betyder, at Citrix har været på udkig efter en ny dansk distributør for fortsat at have to uafhængige distributører på det danske marked.

Valget faldt på virksomheden Lean-On, der i dag har otte ansatte.

Administrerende direktør Jakob Blønd-Sørensen fortæller til Computerworld, at han for alvor fik øjnene op for Citrix' produkter ved en konference i Orlando tilbage i januar.

"Vi har en hel klar formodning om, at det her er et langt ægteskab med Citrix. Vi gør ikke det her for at gå ind i et par års samarbejde med dem, og vores nuværende leverandører har vi typisk haft i fem og seks år. Citrix har også lagt vægt på, at det her skal være et langt, sejt ægteskab," siger Jakob Blønd-Sørensen

I første omgang gælder aftalen et år, men direktøren forventer et længere samarbejde.

Administrerende direktør Jørgen Winther fra Four Leaf understreger, at episoden er udramatisk, og at det er naturligt, at Citrix ser sig om efter en ny partner.

Hverken Jørgen Winther eller Jakob Blønd-Sørensen ønsker at komme ind på, hvor stor omsætningen af Citrix-produkter er på det danske marked.

"Det er fortroligt, men vi ved, at Citrix på et tidspunkt vil frigive nogle volumetal for deres forretning i Danmark. Vi kan ikke oplyse om det på nuværende tidspunkt," siger administrerende direktør Jakob Blønd-Sørensen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere