Minister vil markedsføre dansk it-virksomhed

Beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) er så begejstret for it-virksomheden Specialisterne, at han vil bidrage til at udbrede kendskabet til virksomhedens metoder.

Artikel top billede

"Det er et mønstereksempel," siger beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen om it-virksomheden Specialisterne.

"Jeg er meget begejstret for det, jeg har set hos Specialisterne. Det er et mønstereksempel på, hvordan man udnytter menneskelige ressourcer på en rigtig god måde."

Ordene er beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V), og falder efter hans besøg hos it-virksomheden Specialisterne i Ballerup, der beskæftiger it-folk og softwaretestere, som alle er diagnosticerede inden for autismespektret.

I beskæftigelsesministeren har Specialisterne således fundet en varm fortaler.

"Jeg vil være med til at udbrede kendskabet til det her. Det er jo fremragende, at man sammen med KMD udvikler et redskab til sagsbehandlere, der kan sikre, at folk får de rette tilbud."

Udvikler redskab med KMD

Det redskab, som Specialistene udvikler sammen med KMD, er en metode for kommunernes sagsbehandlere, der kan hjælpe dem med at afdække behovene hos en person med et usynligt handicap.

En af de store udfordringer for samfundet og de mennesker, der lider af det neurale og uhelbredelige handicap autisme, at nemlig, at der ofte ikke er stillet en diagnose.

Det udiagnosticerede menneske med Aspergers Syndrom, der både kan læse og skrive, og se helt almindelig ud, bliver ofte opfattet negativt, når omverdenen og personen selv ikke ved, at der er tale om et handicap, der gør det svært at indgå i almindelige sociale sammenhænge.

Maltrakteret af systemerne

"Man kan godt blive bedrøvet over at tænke på, hvor mange mennesker, der i tidens løb, er blevet maltrakteret af systemerne, fordi man ikke har vidst, hvad der var årsag til deres anderledes adfærd," siger Claus Hjort Frederiksen.

Beskæftigelsesministere mener, at virksomheden er værd at vise frem over hele verden.

"Jeg vil 'misbruge' Specialisterne i tide og utide, som eksempel på, hvordan man kan finde folks styrker, selvom de ikke lige falder ind i normalbilledet," erklærer Claus Hjort Frederiksen.

En ikke helt almindelig virksomhed

Specialisterne er heller ikke en helt almindelig it-virksomheden.

Alle de ansatte er med få undtagelser diagnosticerede inden for autismespektret. De fleste har har Aspergers Syndrom. Det gør dem ude af stand til at bestride et it-job i en almindelig virksomhed.

De har der imod brug for faste rammer, hvor begreber som forandring, nye udfordringer og fleksibiliitet, som på andre arbejdspladser er plus-ord, er det stik modsatte for en person med Aspergers Syndrom,

Derfor skal rammerne om arbejdsdagen være anderledes, og det er netop hvad de er hos Specialisterne, der beskæftiger 52 diagnosticerede og certificerede it-folk i Ballerup og Århus.

Erhvervsledere skal få øjnene op

"At udnytte den koncentrationsevne og systematiske sans, som mennesker med autisme besidder, og kombinere det med forretning, er forbilledligt. Det her er jo ikke godgørenhed, men mennesker, der arbejder og har kvalifikationer, som en masse virksomheder kan bruge," siger Claus Hjort Frederiksen.

Ministeren håber, at andre handicapgrupper lader sig inspirere af Specialisterne, og får øjnene op for, at man kan udnytte menneskers ressourcer, selv når det ikke ligger lige for.

"Jeg håber, at mange erhvervsledere får øjnene op for disse kvaliteter," siger han.

EU-kommissær på besøg

Den danske beskæftigelsesminister er langt fra den eneste, der er begejstret for det projekt, som Thorkil Sonne startede i 2004, efter hans egen søn var blevet diagnosticeret autist.

Tidligere i år var Thorkil Sonne på besøg hos EU's kommissær for Beskæftigelse, Sociale Anliggender, Arbejdsmarkedsforhold og Ligestilling, Vladimir Spindla.

Kommissæren havde forinden ønsket at besøge Specialisterne, som han havde hørt om gennem flere internationale medier, der ofte omtaler den særlige danske virksomhed.

Der kom ikke noget konkret ud af besøget i Bruxelles, fortæller Thorkil Sonne, som imidlertid er meget positiv overfor den store udenlandske opmærksomhed.

"Det er jo ikke kun i Danmark, at der er mennesker med Aspergers Syndrom, som har svært ved at indgå i et normalt arbejdsforhold. Undersøgelser viser, at cirka to procent af verdens befolkning kan diagnosticeres inden for autismespektret, så vi har stadig en stor udfordring foran os," siger han.

Thorkil Sonne, der som en af få danske erhvervslederede for nylig optrådte i en artikel i Harvard Business Review, forventer snart at starte en afdeling af Specialisterne i Glasgow, Skotland, med 500 diagnosticerede ansatte.

"Finansieringen skal lige falde på plads først," siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS