Se den nye Google-telefon på nært hold

Så er den første telefon med Android-styresystemet på gaden. Her kan du se billeder af giraffen og læse de første reaktioner på Google-telefonen. De er langt fra alle positive.

Artikel top billede

G1, som hype-telefonen fra Google er blevet døbt, indeholder touchscreen og et qwerty keyboard, der skydes ud fra siden af telefonen.

Efter lang tids spænding så den første telefon med Googles styresystem Android i går dagens lys.

Det er HTC, der har produceret telefonen og T-Mobile, der kommer til at forhandle den.

G1, som hype-telefonen er blevet døbt, indeholder touchscreen og et qwerty keyboard, der skydes ud fra siden af telefonen.

Derudover er det interessant, at G1 ved at køre på Android også har adgang til det nye Android Market, hvor brugerne kan downloade applikationer til telefonen.

Android-telefonen kommer til butikkerne i USA den 22. oktober til en pris, der svarer til omkring 1000 kroner. I november lanceres den så i England, hvorefter resten af de europæiske lande forventes at følge efter i starten af 2009.

Der er endnu uvist hvornår - og om - G1 kommer til Danmark.

Er som de fleste andre smartphones

Computerworlds internationale nyhedsbureau, der deltog på pressemødet I New York, beretter, at touch-tankegangen på mange måder minder om den, man finder på iPhone.

Derudover indeholder G1 naturligvis mange Google-produkter som Gmail, Google Maps, You Tube og GTalk.

Som et modsvar til det tætte kobling mellem iPhone og iTunes er G1 integreret med Amazons MP3-butik, så brugerne let kan købe musik. Telefonen understøtter både Turbo 3G og WiFi.

Ligesom de fleste andre smartphones kan G1 læse Word, Excel og PDF-dokumenter. Til gengæld understøtter den endnu ikke synkronisering med Microsoft Exchange.

Se de første reaktioner på G1 - og video med produktet

Se de første reaktioner på G1 - og video med produktet

Reaktionerne på G1 er overvejende positive, men flere peger dog også på, at forbedringspotentialet er stort.

"…Google Android softwaren forbedrer web-oplevelsen markant for brugere og gør den (G1, red.) til en konkurrent til Apple iPhone og en vinder I forhold til andre smartphones som Research In Motions BlackBerry elller telefoner, der kører på Microsoft Windows Mobile," skriver Cnet.

"Når det er sagt, så har G1 stadig adskillige hurdler, der skal håndteres, for at kunne få en betydelig indflydelse på smartphone-markedet," tilføjes det.

Flere kritiserer G1 for slet ikke at være så "åben", som Google og samarbejdspartnere ellers har hævdet hidtil.

"Ud fra er VoIP, data og bredbånds-perspektiv, havde jeg fortsat spørgsmål. Og da jeg endelig fik dem besvaret, stod det mig klart, at Android slet ikke er nær så åben som Google og T-Mobiles hype-maskine ønsker, at du skal tro," skriver teknologi-bloggen GigaOM efter pressemødet.

Wired tilslutter sig kritikken.

"Hvad angår stil og design, så er G1 ikke banebrydende. Den er tykkere og tungere end Apples iPhone og mangler nogle af iPhones features, blandt video-afspilning … G1 er heller ikke så åben som forventet. Ligesom Apple vil T-Mobile sætte retriktioner på VoIP-applikationerne," skriver teknologimagasinet.

Du kan danne dig din egen mening om den første Android-telefon i denne video-præsentation på T-Mobiles hjemmeside.

Herunder ser du HTC's officielle video-præsentation af G1:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S